2. května 2016 16:38 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Vláda zařadila mezi chráněné lokality jen labské kaňonovité údolí, v sázce je sedm miliard

Vizualizace plavebního stupně Děčín. Ten je podle Ředitelství vodních cest... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vizualizace plavebního stupně Děčín. Ten je podle Ředitelství vodních cest... | foto: Ředitelství vodních cest ČRČeská pozice

PRAHA Vláda zařadila kaňonovité labské údolí mezi evropsky chráněná území, Louky u Přelouče nikoli. Na seznam Natura 2000 chce tyto dvě lokality doplnit Evropská komise. Česko dosud vzdorovalo kvůli dopravním projektům, v případě labského údolí jde o plánovaný jez v Děčíně.

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) novinářům řekl, že vláda teď bude čekat, jak se Brusel k jejímu kroku postaví. Původně mělo Česko poslat své vyjádření do minulého úterý. Ministerstvo Brusel požádalo o prodloužení termínu o měsíc, komise však žádosti nevyhověla.

Ředitel ekologické organizace Beleco Jan Dušek se ale domnívá, že Evropská komise lokalitu Louky u Přelouče bude chtít na seznam zařadit, protože ji požaduje již od roku 2011. „Nevidím důvod, proč by komise zrovna v tomto případě měla ustoupit. Je třeba se také podívat, v jaké podobě bylo vyhlášeno dolní Labe, zda jsou zařazeny všechny předměty ochrany tak, jak měly být,“ uvedl. V lokalitě Louky se nachází mimo jiné vzácný motýl modrásek očkovaný. Chránit by se podle Duška měla, přestože je stanoviště těchto motýlů i jinde v republice.

Pokud se lokality na seznam nedostanou vůbec, vnitrozemská vodní doprava může přijít až o sedm miliard korun z evropských dotací. Brusel také už rozhodl o zahájení řízení s ČR pro porušení evropského práva kvůli vynechání chráněných lokalit na Labi.

Jde o první fázi několikastupňového řízení. Stát by mohl v krajním případě dostat jednorázovou pokutu dva miliony eur (54 milionů korun) a platit by musel penále 10 000 eur denně (zhruba 8,37 milionu měsíčně) do té doby, než by lokality do seznamu zařadil.

Jana Vitnerová z organizace Arnika uvedla, že nyní bude na vládě, zda komisi předloží alternativní návrh. Ocenila nicméně úsilí ministra Brabce. „Za 13 let je první ministr životního prostředí, který dokázal tuto lokalitu (kaňonovité labské údolí) obhájit,“ řekla.

Národní seznam vznikl v roce 2005, doplňoval se dvakrát. Naposledy ho Brusel přehodnocoval před čtyřmi lety. Už tehdy EK trvala na zařazení sedmi evropsky významných specifických území, kde se vyskytují chránění živočichové a rostliny. Konkrétně labské údolí mělo být chráněno od státní hranice po soutok řeky s Ohří u Litoměřic.

Brusel požaduje ochranu údolí kvůli ochraně lososa obecného, bobra evropského a dalších druhů. Návrh byl později upraven do podoby Porta Bohemica. Jenže proti ochraně přírody stojí dopravní a developerské zájmy. Pod Děčínem se již více než 20 let plánuje stavba jezu a u Přelouče má vzniknout umělé koryto, aby zlepšilo splavnost řeky velkými loděmi.

Rozhodnutí kabinetu zařadit lokalitu Porta Bohemica mezi chráněná území ocenili v pondělí ústečtí zelení. Výstavbu plavebního stupně považují za nezodpovědnou. Už v meziresortním řízení návrh ministerstva životního prostředí rozporovaly ministerstva dopravy, místního rozvoje, zemědělství, Svaz měst a obcí a další instituce. Argumentovaly lepší splavností řeky a zabezpečením vodní cesty mezinárodního významu.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz