Úterý 7. července 2020svátek má Bohuslava 19 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Vlaky Českých drah jezdily loni prázdnější kvůli migrantům a výlukám

Railjet Českých drah. Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Railjet Českých drah. Ilustrační foto | foto: MAFRA: Dan Materna

PRAHA Evropská uprchlická krize se podepsala i na počtech lidí, kteří cestovali s Českými drahami. Státnímu železničnímu dopravci loni mírně ubyli cestující a jako jednu z hlavních příčin uvádí právě problémy způsobené přílivem migrantů a strachem lidí z hromadného cestování.

Loni se vlaky Českých drah svezlo 169 716 milionu lidí. Oproti předešlému roku je to pokles o více než čtvrt milionu pasažérů.

„Prvních osm měsíců roku bylo krásných. Růst se bohužel na podzim zastavil,“ popsal náměstek pro osobní dopravu Michal Štěpán. Podle manažerů dopravce se do čísel nepříjemně podepsalo dočasné zastavení dopravy mezi Českem a Maďarskem způsobené tamním přílivem uprchlíků.

Stejně tak údajně dopravci uškodily i náznaky, že by k podobnému zastavení provozu mohlo dojít i u spojení s Rakouskem, což byla do té doby chlouba ČD – nárůst o desítky procent a od loňska na trase Praha – Vídeň – Štýrský Hradec cestování s nejmodernějšími vlaky ve flotile firmy – railjety.

Nepomohl obecně ani strach lidí po podzimních teroristických útocích v Paříži. Přesto nešlo loni o špatná čísla, denně nastoupilo do vlaků s modrým logem zhruba 400 tisíc lidí.

Uplynulý rok poznamenaly i rozsáhlé výluky, které mohly část pasažérů odradit. Hlavně na Plzeňsku, kde dělníci modernizují koridor.

„V některých dnech jsme místo vlaků vypravili přes 500 náhradních autobusů. To zákazníkům pochopitelně komplikuje cestování,“ povzdychl si náměstek Michal Štěpán.

Nové Railjety Českých drah.
České dráhy nasazují nové railjety.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Railjet Českých drah. Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

Railjet Českých drah. Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Railjet Českých drah. Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!