Středa 27. května 2020svátek má Valdemar 20 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Vlaky do Mnichova výrazně zrychlí

Nová třísystémová lokomotiva Škoda 109E pro České dráhy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nová třísystémová lokomotiva Škoda 109E pro České dráhy | foto: Škoda Holding a.s.

PRAHA Vlaky se v budoucnu budou prohánět vysokou rychlostí nejen směrem z Prahy na Berlín. Vysokorychlostní železnice povede i z hlavního města do bavorského Mnichova. Podmínkou projektu je i vybudování tunelu z Prahy do Berouna.

Memorandum o společném postupu při přípravě železnice koncem března podepíší zástupci České republiky a Německa. První memorandum podepsal minulý týden ministr dopravy Petr Bendl se saským premiérem Stanislawem Tillichem. Politici tak podpořili projekt rychlostního koridoru Praha - Drážďany - Berlín. Oba záměry má zastřešit právě březnové prohlášení na celostátní úrovni.

Vysokorychlostní trať směrem na Mnichov využije podle náměstka ministra dopravy Petra Šlegra část současného kolejiště, z větší části se ale postaví takzvaně na zelené louce. Její součástí bude i tunel z Prahy do Berouna. "Tunel do Berouna je nezbytná podmínka," řekl Šlegr. Výhledově pak má jít o dvě trati, jednu do Mnichova a druhou do Norimberku.

Březnové usnesení nemá být údajně pouhou politickou proklamací, nýbrž má obsahovat již konkrétní termíny a úkoly pro Správu železniční dopravní cesty (SŽDC). Vytvoření celoevropské železniční sítě označil šéf SŽDC Jan Komárek za nezbytnou podmínku pro to, aby železnici zcela "nepřeválcovala" silniční konkurence.

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....