25. června 2009 16:37 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Vnitrozemské Slovensko podle EU nedbá o námořní bezpečnosti

Dunaj je mohutný tok, ale moře to není. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dunaj je mohutný tok, ale moře to není. |

BRUSEL Slovensku hrozí, že se bude muset obhajovat před Evropským soudním dvorem kvůli tomu, že špatně do své národní legislativy převedlo unijní normu týkající se námořní bezpečnosti. Vyplývá to z dnešního prohlášení Evropské komise.

Výkonný orgán EU vytýká Slovensku, že nezapracovalo do své legislativy směrnici ustanovující společná pravidla pro organizace, které mají oprávnění provádět inspekce a kontroly lodí.

Země se žádným mořem nesousedí. Dnešní krok Evropské komise je poslední etapou před tím, než by Brusel předal celou věc Evropskému soudnímu dvoru.

U něj by pak mohla v konečném důsledku Slovensku hrozit vysoká pokuta. Podle ustanovení této normy mohou státy pověřit výkonem inspekcí a vydáváním osvědčení lodím plavícím se pod jejich vlajkou organizacím, které EK uznala na základě postupu, jenž je stanoven v dané směrnici.

Brusel ale zjistil, že na Slovensku to může fungovat i jinak.

ČTK

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?