17. června 2009 14:10 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Vodochody se budou podílet na novém letounu Bombardier

Letoun Bombardier Global 5000 jet | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letoun Bombardier Global 5000 jet | foto: Shutterstock

PAŘÍŽ Český výrobce letecké techniky Aero Vodochody bude s belgickou společností SONACA vyvíjet a následně i vyrábět část křídla pro zcela nový typ civilního letounu typu C kanadského Bombardieru pro 100 až 150 osob. Zástupci Aera Vodochody, kteří příslušný kontrakt podepsali v úterý na pařížském aerosalonu, doufají, že hodnota kontraktu by v budoucnu mohla dosáhnout až 7,7 miliardy korun.

"Podpis kontraktu završil etapu téměř ročních jednání a nyní nás čeká další, ještě náročnější. Očekáváme, že vývoj a příprava na zavedení výroby potrvají asi tři roky," řekl prezident Aera Vodochody Igor Hulák. "Tato fáze bude vyžadovat jak značné úsilí našeho týmu vývojářů, tak podstatné investice. Nejedná se tedy o pouhé zavádění výroby, ale dlouhodobý projekt, který nám zajistí zakázky na několik let dopředu," vysvětlil dále Hulák.

SONACA se zabývá se vývojem a výrobou letecké techniky především pro zákazníky z civilního letectví, tedy například evropský koncern EADS vyrábějící Airbus nebo francouzský Dassault. V současnosti společnost zaměstnává kolem 1700 lidí a své pobočky má i v Kanadě, USA a Brazílii.

Bombardier je kanadská dopravní korporace zaměřená na vývoj a výrobu jak v civilním leteckém průmyslu, tak železniční dopravě. Známé jsou jeho letouny Learjet 85, CRJ700, CRJ900, CRJ1000 nebo Q400. Typ C pod označením CSeries je zcela nová řada, která by měla být na trhu od roku 2013. Tržby firmy za minulý fiskální rok dosáhly 19,7 miliardy amerických dolarů.

ČTK