Pátek 5. června 2020svátek má Dobroslav 12 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Prázdné silnice svádí k rychlé jízdě, řidiči se nyní méně bojí kontrol

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: David Peltán, MAFRA

Plzeň Prázdnější silnice svádějí k velmi rychlé jízdě mimo obce i ve městech, řeklo ČTK několik řidičů z Plzeňska. Domnívají se, že se řidiči méně bojí kontrol, protože policie teď musí plnit jiné úkoly. Problémy s agresivnější jízdou jiných řidičů měli podle svých slov například na Rokycanské třídě v Plzni, za obcí Úlice i na dálnici D5.

Obce na hlavních výpadovkách z Plzně ale podle oslovených starostů takový trend nezaznamenaly, podle policie kontroly na silnicích neubyly a jsou zaměřené právě na rychlou jízdu a na alkohol. Starostové odhadli, že doprava klesla o třetinu až 70 procent.

„Podílíme se na všech opatřeních souvisejících s nouzovým stavem, nadále ale stejně důsledně dohlížíme na veřejný pořádek v ulicích a na bezpečnost a plynulost dopravy,“ řekla krajská policejní mluvčí Martina Korandová. Dopravní ani pořádkové hlídky v kraji nejsou personálně oslabené. Přestupků řidičů na silnicích je podle mluvčí méně v souvislosti s významným úbytkem dopravy. „Ve většině případů se lidé chovají slušně, jsou zodpovědní, za což děkujeme. Bohužel jsou i tací, kteří na to hřeší, ale na to brzy ‚dojedou‘,“ řekla.

Větší provoz policie zaznamenává na Rozvadově na dálničním přechodu, kde se někdy v odpoledních hodinách a před víkendem tvoří kolony. Také tam ale počty osobních i nákladních aut klesly.

„Tady jezdí (řidiči) furt stejně rychle, možná jsou trochu více nabuzení. Doprava ubyla tak o třetinu, přecházení v obci je bezpečnější,“ řekl ČTK Pavel Rádl, starosta Horní Lukavice za Plzní, přes kterou vede tah na Železnou Rudu. 

Podle Michala Gottharta, starosty Líní u Plzně, kudy vede silnice I. třídy na Domažlice a Německo, je provoz pořád velký, ale zhruba o 20 procent menší než v době před pandemií. „Myslel jsem si, že to klesne víc, stále se obtížně přechází,“ uvedl Gotthart. Lepší je to podle něj jen večer a o víkendech.

„U nás je mrtvo. Projede pár aut. Šla jsem dvakrát přes přechod a ani jsme se nemusela zastavit, to se mi nikdy nestalo,“ řekla ČTK Eva Šimlová, starostka Kaznějova za Plzní na silnici Plzeň - Most. Starosta Chválenic Pavel Kvídera, obce na hlavním tahu na České Budějovice, odhadl pokles dopravy na 60 až 70 procent, hlavně u osobních aut. Jezdí pořád hodně kamionů se dřevem, dodal.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!