21. října 2013 11:56 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Vozíčkáři mají smůlu, v Jančurových vlacích už se nesvezou. Zpožďují spoje

Vlak společnosti RegioJet | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vlak společnosti RegioJet | foto: ČTK

PRAHA/BRNO Železniční dopravce RegioJet ze skupiny Student Agency podnikatele Radima Jančury, který provozuje rychlíky mezi Prahou a Ostravskem, nebude od 1. listopadu vozit cestující se sníženou pohyblivostí, tedy vozíčkáře. Důvodem jsou podle něj zpoždění vlaků, která vznikají kvůli administrativním a technickým potížím.

Proti kroku RegioJetu se ohradil předseda Národní rady osob se zdravotním postižením ČR Václav Krása, považuje ho za diskriminační. České dráhy i Leo Express službu vozíčkářům nabízejí dále.

"Nejsme schopni těmto cestujícím nabídnout odpovídající prostor pro sezení. Jejich přeprava vyžaduje z naší strany zajištění administrativních a technických požadavků, které jsou v některých případech časově náročné," uvdl RegioJet.

AKTUALIZACE: RegioJet mění svůj záměr

Jde především o zajištění zvedací plošiny pro nástup a výstup, jejímž vlastníkem jsou České dráhy. Dalším problémem je v některých stanicích i přístup na nástupiště. Kvůli tomu RegioJet doporučuje využívat vlaky konkurence. Na nápravě však podle zprávy RegioJet pracuje.

Krása: Chci to vyhrotit

"Píšu otevřený dopis předsedovi vlády, ministru dopravy a majiteli společnosti Radimu Jančurovi. Záměrně chci situaci vyhrotit, protože je potřeba si uvědomit, že tu máme zákony, které je potřeba dodržovat. Jedná se o nařízení Evropského parlamentu a rady a náš antidiskriminační zákon," řekl Krása

"Totéž jsou autobusy Student Agency. Jančura mi na rovinu řekl, že by přišel o čtyři místa, že pro vozíčkáře nic dělat nebude. Takhle to nejde," uvedl Krása.

Vužijte Leo Express, nabádá RegioJet

RegioJet na svých stránkách radí handicapovaným cestujícím, aby využívali nízkopodlažní vlaky soukromého dopravce Leo Express.

Vlaky s nízkopodlažním oddílem poskytují cestujícím na řadě regionálních spojích také České dráhy, v rychlících bez nízkopodlažních vozů zajišťují nástup a výstup právě zvedací plošinou.

Leo Express disponuje novými vlaky, které na cestující na invalidním vozíku pamatují nízkopodlažními oddíly. Jejich nástup je nenáročný i proto, že na trati z Prahy do Ostravy jsou nástupiště ve výšce podlahy vlaku. U dveří je výsuvná plošina a lidé si musejí koupit v rezervačním systému jízdenku přesně na místo, kvůli vysunutí plošiny musí zákazník informovat dopravce na zákaznické lince alespoň 24 hodin předem.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz