Sobota 16. ledna 2021svátek má Ctirad -3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Všechno je jinak. Majitelka pozemků pro D11 smlouvy nepodepíše

D11, ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy D11, ilustrační foto | foto: ČTK

HRADEC KRÁLOVÉ Spolumajitelka pozemků nutných pro výstavbu dálnice D11 Jaroslava Štrosová s největší pravděpodobností nepodepíše smlouvy o výměně pozemků a bude se soudit.

Informují o tom dnešní Hospodářské noviny (HN) s odvoláním na právníka a syna spolumajitelky pozemků Davida Štrose. Přitom ještě před týdnem rodina s výměnou souhlasila, stát proto ustoupil od plánu na jejich vyvlastnění. "To nedopadne nijak. Pozemek, který nám nabízejí, je nepřístupný a nečekám, že by to stát nějak vyřešil," řekl listu Štros.

Ludmila Havránková

Premiér Jan Fischer v pondělí po jednání vlády ale odmítl jakékoliv další ústupky. Pokud tedy Štrosová smlouvy nepodepíše, vláda obnoví příští pondělí plány na vyvlastňování, uvedl deník. Vedle Štrosové se vyvlastnění bude týkat i její sestry Ludmily Havránkové, která odmítla bez souhlasu sestry smlouvy podepsat. Obě majitelky se chtějí ale bránit. Budou chtít u soudu prokázat, že vyvlastňování není ve veřejném zájmu.

Ministerstvo dopravy se k věci nechtělo vyjadřovat. "Jde o velmi citlivou věc, ke které nechceme nic říkat," řekl mluvčí ministerstva Karel Hanzelka. Na dotazy nereagoval ani hlavní vládní vyjednávač Michal Frankl.

ČTĚTE TAKÉ:Štrosová by měla podle vládou schválených smluv dostat výměnou jiný pozemek a doplatek podle znaleckého posudku v řádech desítek tisíc korun. Štrosovi se však nechtějí smířit s tím, že k nabízenému pozemku je omezený přístup.

Štrosové patří v ostře sledovaném území jen malá část o výměře zhruba 1400 metrů čtverečních, kterou vlastní společně se svou sestrou, statkářkou Havránkovou. Ta vlastní i zbytek pozemků potřebných pro dokončení dálnice. Se Štrosovou jednají státní úředníci od března. S její sestrou Havránkovou více než 16 let.

Dům pana Hrbáčka navždy potemní. Letos jeho potomci rozsvítili naposledy

Dům Antonína Hrbáčka v Lípě se v roce 2020 rozzářil před Vánocemi naposledy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedmnáct let postupně vylepšoval a rozšiřoval osvětlení svého domu v Lípě u Zlína Antonín Hrbáček. Jeho vánoční výzdoba...

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Historky z podsvětí. Kdo je ve fotbale Formule? A proč chtít Zagorovou a Gotta?

Utkání Vyšehrad - Živanice sleduje tehdejší šéf domácího klubu Roman... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Netušil, že detektivové hromadí materiál, který ho pošle do vazby. Letos v červenci si tedy Roman Rogoz, manažer...