16. června 2010 9:22 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Všechno je jinak. Majitelka pozemků pro D11 smlouvy nepodepíše

D11, ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy D11, ilustrační foto | foto: ČTK

HRADEC KRÁLOVÉ Spolumajitelka pozemků nutných pro výstavbu dálnice D11 Jaroslava Štrosová s největší pravděpodobností nepodepíše smlouvy o výměně pozemků a bude se soudit.

Informují o tom dnešní Hospodářské noviny (HN) s odvoláním na právníka a syna spolumajitelky pozemků Davida Štrose. Přitom ještě před týdnem rodina s výměnou souhlasila, stát proto ustoupil od plánu na jejich vyvlastnění. "To nedopadne nijak. Pozemek, který nám nabízejí, je nepřístupný a nečekám, že by to stát nějak vyřešil," řekl listu Štros.

Ludmila Havránková

Premiér Jan Fischer v pondělí po jednání vlády ale odmítl jakékoliv další ústupky. Pokud tedy Štrosová smlouvy nepodepíše, vláda obnoví příští pondělí plány na vyvlastňování, uvedl deník. Vedle Štrosové se vyvlastnění bude týkat i její sestry Ludmily Havránkové, která odmítla bez souhlasu sestry smlouvy podepsat. Obě majitelky se chtějí ale bránit. Budou chtít u soudu prokázat, že vyvlastňování není ve veřejném zájmu.

Ministerstvo dopravy se k věci nechtělo vyjadřovat. "Jde o velmi citlivou věc, ke které nechceme nic říkat," řekl mluvčí ministerstva Karel Hanzelka. Na dotazy nereagoval ani hlavní vládní vyjednávač Michal Frankl.

ČTĚTE TAKÉ:Štrosová by měla podle vládou schválených smluv dostat výměnou jiný pozemek a doplatek podle znaleckého posudku v řádech desítek tisíc korun. Štrosovi se však nechtějí smířit s tím, že k nabízenému pozemku je omezený přístup.

Štrosové patří v ostře sledovaném území jen malá část o výměře zhruba 1400 metrů čtverečních, kterou vlastní společně se svou sestrou, statkářkou Havránkovou. Ta vlastní i zbytek pozemků potřebných pro dokončení dálnice. Se Štrosovou jednají státní úředníci od března. S její sestrou Havránkovou více než 16 let.

ČTK

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.