5. května 2009 13:29 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Výběr mýtného se prudce propadá

Mýtnými branami letos moc kamionů neprojíždí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mýtnými branami letos moc kamionů neprojíždí. | foto: Igor ŠefrČTK

PRAHA Výběry mýtného za použití dálnic pokračovaly v dubnu v klesajícím trendu z předchozích měsíců. Dopravci za provoz kamionů zaplatili 453 milionů korun, což je téměř o 19 procent méně než loni v dubnu.

Sdělila to Martina Vápeníková, mluvčí Ředitelství silnic a dálnic, které systém provozuje.

"Důvody poklesu mýtného jsou stále stejné, na výkonech silničních dopravců se výrazně odráží hospodářská krize," uvedla Vápeníková. V prvním čtvrtletí se letos vybralo meziročně o 16 procent méně. Podle sdružení dopravců Česmad Bohemia zaznamenali letos tuzemští dopravci pokles objednávek zhruba o pětinu.

Zmíněná čísla zobrazují takzvané předepsané mýtné, protože platby, jejichž příjemcem je fond dopravy, docházejí postupně. Reálně fondu zatím přišlo 426 milionů korun, o 21 procent méně než loni. Fond letos očekává celkové příjmy kolem pěti miliard, což by bylo zhruba o 15 procent méně než loni.

Jde o hrubé příjmy, protože stát splácí výstavbu mýtného systému a náklady na jeho provoz společnosti Kapsch. Letos jsou splátky podle splátkového kalendáře nejvyšší. Celkem by výdaje státu na mýtný systém letos měly být 3,3 miliardy, čistý příjem by se tak blížil dvěma miliardám.

Lidovky.cz