18. října 2016 11:05 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Výběr za dálnice je chudší než loni. Můžou za to ekologické kamiony

Kamion | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kamion | foto: Shutterstock

PRAHA Na mýtném se v září od kamionů a autobusů vybralo přes 861 milionů korun. Meziročně jde o mírný pokles o 0,37 procenta. Vyplývá to ze statistik správce mýtného systému, společnosti Kapsch.

Pokles ve výběru nastal přesto, že kamiony po české zpoplatněné silniční síti jezdili více než loni.

„Kamionová aktivita měřená mýtnými transakcemi byla o tři procenta vyšší, za poklesem tak stojí ekologický efekt mýta,“ uvedl mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Jan Rýdl. Automobily s šetrnějšími motory k životnímu prostředí platí za průjezd méně než starší vozy splňující nižší ekologické normy.

DALŠÍ ČTENÍ:

Nová ekologická vozidla přitom stále častěji nahrazují starší automobily, což se odráží v nižších platbách na mýtném.

Prostřednictvím mýtných bran se mýtné v Česku vybírá od roku 2007 na více než 1400 kilometrech dálnic a vybraných částech silnic první třídy. Na mýtném se od té doby vybralo přes 75 miliard korun. Náklady na provoz mýta činí za letošní rok ke konci září téměř 1,5 miliardy korun, celkově za téměř deset let provozu náklady na provoz i vybudování systému dosáhly 19,7 miliardy korun.

Nynější kontrakt státu s Kapschem na provoz systému vyprší na konci letošního roku a ministerstvo dopravy nestihlo najít pokračovatele provozu v řádném výběrovém řízení. Úřad proto smlouvu s Kapschem o tři roky prodloužil a během této doby chce najít nového provozovatele v otevřené soutěži.

Do ní se budou moci zájemci přihlásit s jakoukoliv technologií, tedy nejen s takzvaným mikrovlnným systémem, který Česko využívá nyní.

ČTK

Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní
Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní

Krkonošský národní park (KRNAP) v loňském roce navštívilo téměř 3,8 milionu lidí. Negativním dopadem masové turistiky je velké množství odpadků, které po sobě lidé v přírodě zanechávají. Dobrovolníci jich každoročně sesbírají skoro 3 tuny.

Najdete na Lidovky.cz