5. února 2009 10:38 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Výběrové řízení na ČSA začalo

Letadlo v barvách ČSA | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letadlo v barvách ČSA | foto: Reprofoto

PRAHA Ministerstvo financí vyhlásilo výběrové řízení na nového majitele Českých aerolinií. Zájemci mohou podávat přihlášky do 23. března a nový majitel by měl být znám nejpozději do 30. září letošního roku.

Do prodeje jde celý balík akcií státu, který tvoří přes 90 procent základního kapitálu ČSA. Podmínky veřejného výběrového řízení jsou k dispozici na internetových stránkách ministerstva.

O postupu z prvního kola rozhodne vláda
Výběrové řízení bude dvoukolové. První kolo bude kvalifikační, adept nesmí například být v konkurzu či úpadku, nesmí českému státu nic dlužit ani být v jiném sporu s Českou republikou. Ve druhém kole bude jediným kritériem výše nabídnuté a garantované nákupní ceny.

O postupujících z prvního kola bude rozhodovat vláda. Při svém rozhodování přihlédne k tomu, zda zájemce nepředstavuje bezpečnostní riziko. Například zda nepochází ze státu, který ohrožuje mezinárodní bezpečnost, podporuje terorismus nebo porušuje lidská práva.

Stejně tak vláda bude posuzovat, jestli zájemce o ČSA není přímo nebo nepřímo ovládán státem, jehož "zahraniční a vnitřní politika představuje riziko pro bezpečnost České republiky a je v rozporu s bezpečnostními zájmy České republiky".

Zájem o ČSA má Aeroflot i český Travel Service
Při privatizaci bude platit pravidlo pěti let. Nový majitel musí ČSA zachovat nejméně po dobu pěti let status národního dopravce. Nejméně pět let musejí ČSA mít základnu na Ruzyni, po stejnou dobu musí být jejich hlavní činností letecká doprava.

Podle náměstka ministra financí Ivana Fuksy projevily zájem o ČSA společnosti ze západní Evropy, dálného východu a Aeroflot jako jediný zástupce východní Evropy. Mezi zájemci je i česká společnost Travel Service. Výnos z privatizace se odhaduje na 3,5 miliardy až pět miliard korun.

Po prodeji ČSA má následovat privatizace pražského letiště. Podmínkami soutěže se bude vláda zabývat zřejmě na přelomu léta a podzimu.

Lidovky.cz, ČTK

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?