28. května 2014 12:49 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Vyhledávají podvody s ojetými auty. Objevili tachometr stočený o 200 tisíc

tachometr - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy tachometr - ilustrační foto | foto: Lidovky.cz

PRAHA Sdružení na ochranu vlastníků automobilů odhalilo během jednoho měsíce 350 dovezených aut se stočeným tachometrem. Celkem měly vozy podvodně snížený počet ujetých kilometrů o 17,5 milionu. Sdružení to uvedlo v tiskové zprávě.

Sdružení začalo porovnávat najeté kilometry automobilů inzerovaných na zahraničních serverech se stavy tachometrů po jejich dovozu do České republiky. Držitelem smutného rekordu je zatím Renault Scénic vyrobený v roce 2004, který byl stočen z 268 000 kilometrů na 65 000.

"Je vidět, že drzost prodejců nezná mezí a jejich výdělky na tomto podvodu musejí být astronomické. To je asi důvod, proč se nyní naše sdružení stává cílem útoků různých autobazarů," uvedl předseda sdružení Zbyněk Veselý.

ČTĚTE VÍCE

Na projekt zveřejňování stočených vozů má sdružení podle Veselého i pozitivní reakce přímo z trhu ojetých aut. "Začínají se nám ozývat auto servery, které se nechtějí na organizovaném zločinu kolem stáčení aut podílet a nabízejí nám potřebná data, na základě kterých budeme schopni odhalit více zmanipulovaných vozů," dodal. Porovnat si počet najetých km v servisní historii vozu nabízí například společnost Cebia za poplatek zhruba 500 korun.

Podle Cebie má zhruba 40 procent ojetých aut prodávaných v Česku stočený tachometr. Loni v tuzemsku změnilo majitele 570 000 osobních aut z druhé ruky. Stáčení tachometrů v ČR stále není trestný čin. Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek chystá sobor legislativních změn, který by podvodné stáčení tachometrů nebo nabízení takové služby postihoval jako přečin nebo trestný čin.

Lidovky.cz, ČTK