28. května 2013 11:33 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Vyjela nejnovější plzeňská tramvaj: veselá, klimatizovaná a s LCD

Nízkopodlažní tramvaj 26T vyrobená pro maďarský Miškovec. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nízkopodlažní tramvaj 26T vyrobená pro maďarský Miškovec. | foto: ČTK

PLZEŇ Do plzeňských ulic vyjela nejnovější tramvaj vyrobená společností Škoda Transportation. Moderní plně nízkopodlažní tramvaj 26T je určená pro dopravní podnik maďarského města Miškovec (Miskolc). V Plzni bude jezdit bez cestujících do konce června, zejména v noci a o víkendech. Po 15 měsících od podepsání kontraktu jezdí první z 31 objednaných vozů ve zkušebním provozu.

"Dokázali jsme ve velmi krátkém čase vyvinout a vyrobit novou tramvaj, která splňuje všechny nejnovější normy. První dva vozy budou dodány do Maďarska dle smluvních termínů do února 2014, zbytek z celkem 31 vozů bude následovat do února 2015," uvedl viceprezident pro obchod Škody Transportation Zdeněk Majer.

Kontrakt za téměř dvě miliardy korun uzavřela Škoda na začátku roku 2012. "Zahrnuje také opci na desetiletý full-servis za 175 milionů korun. Škoda Transportation porazila v tendru další evropské výrobce tramvají, konkrétně italského výrobce AnsaldoBreda, španělský CAF, rumunský Astra Vagoane a polský Solaris," uvedl Majer.

Vizualizace tramvaje 26T od plzeňské Škody Transportation.

Vizualizace tramvaje 26T od plzeňské Škody Transportation.

Tramvaj je obousměrná pětičlánková se třemi pevnými podvozky, z nichž dva krajní jsou hnané a prostřední běžný. S šířkou 2,65 metru je nejširším vozem, který dosud Škoda Transportation vyrobila.

"Do tramvaje se vejde více než 300 cestujících, kteří ocení klimatizovaný vůz a moderní informační systém včetně LCD obrazovek," řekl Majer. Zajímavý je moderní design, například barevný motiv zelených květin na bílém podkladu, který vybrali v anketě obyvatelé maďarského města.

ČTĚTE TAKÉ:

Škoda Transportation dodala do Maďarska od roku 2007 elektrickou výzbroj pro metro v Budapešti, trolejbusy pro Debrecín, Budapešť a Segedín a nyní zahájí dodávky tramvají pro Miškovec. Celková hodnota uzavřených kontraktů v zemi dosahuje 3,5 miliardy korun.

"Tramvaje ze Škodovky jezdí v italském Cagliari, lotyšské Rize a polské Vratislavi. Letos byla podepsána zakázka na 60 nízkopodlažních tramvají pro turecké město Konya. V současné době se připravujeme na sérii tendrů například v Německu, Itálii, Turecku a ve Skandinávii," dodal Majer.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!