16. července 2009 14:35 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Vylepšeným Hlavním nádražím projede o polovinu více vlaků

Slavnostní otevření zrekonstruovaných prostor železniční stanice Praha hlavní nádraží  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slavnostní otevření zrekonstruovaných prostor železniční stanice Praha hlavní nádraží | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Na pražském Hlavním nádraží bude od prosince denně jezdit téměř 900 vlaků. Při dnešním oficiálním ukončení rekonstrukce části kolejiště to uvedl náměstek ředitele Správy železniční dopravní cesty Jaromír Kadlec. Dle jeho odhadu nyní na nádraží přijede či z něj odjede zhruba 600 osobních vlaků denně.

Počet spojů se zvýší především díky přesměrování z jiných pražských nádraží. Od prosince budou jezdit z "hlaváku" například tranzitní mezinárodní spoje kategorie EuroCity, které v posledních zhruba 15 letech projíždějí Prahou přes Holešovice.

Podle mluvčího Českých drah Petra Šťáhlavského jde třeba o vlaky Hungaria z Berlína do Budapešti nebo Vindobona z Hamburku do Vídně. Podrobnosti o zvýšení provozu budou známy až po sestavení nového grafikonu, který připravuje SŽDC. Přesměrování vlaků souvisí s dokončením přestavby kolejiště v centru Prahy a zvýšením kapacity nádraží.

Rekonstrukce kolejiště skončila de facto loni v prosinci, ihned poté se na Hlavní nádraží přesunula z Holešovic pendolina.

V rámci rekonstrukce prvních čtyř nástupišť se pasažéři dočkali například nových informačních systémů pro slabozraké a nevidomé, eskalátorů, výtahů a podchodů. Kromě toho stavbaři zvýšili hranu nástupiště tak, aby se usnadnil nástup do vlaků, a vyměnili koleje, pražce a výhybky. V blízké budoucnosti chce správa železnic opravit také ocelovou halu nad nástupišti.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!