15. srpna 2015 21:16 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Výpadek systému ochromil letiště v USA. Spoje nabírají hodinová zpoždění

Letiště (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letiště (ilustrační foto) | foto: Reuters

WASHINGTON Porucha počítačového systému v sobotu vyřadila z provozu systém pro sledování letů ve Washingtonu a okolních městech. Oznámila to agentura Reuters. Podle amerických úřadů byly mnohé lety na východním pobřeží USA zpožděny. Problémy se později mohou projevit i v návazných letech po celé zemi.

Podle Federálního úřadu pro letectví (FAA) byly zpožděny stovky letů na celém východním pobřeží USA. Nejvíce byla zasažena všechna tři letiště v hlavním městě Washingtonu - Dullesovo mezinárodní, Reaganovo národní a Marshallovo mezinárodní letiště Baltimore-Washington. Na posledním z nich dosahuje zpoždění až tří hodin i více.

Postižena jsou i tři velká letiště v newyorské aglomeraci - letiště v Newarku ve státě New Jersey, Kennedyho letiště a letiště LaGuardia.

Podle FAA se porouchal automatický systém ve virginském městě Leesburg, který zpracovává letová data a posílá je na obrazovky dispečerů v centrech pro řízení letového provozu.

Letové řízení se snaží odklánět linky na letiště nezasažená poruchou. Podle úřadů není porucha počítače způsobená hackery ani jiným vnějším zásahem, příčiny výpadku ale FAA zatím neupřesnila.

Na některých letištích se už podle agentury Reuters hromadí fronty cestujících, kteří marně čekající na odbavení.

ČTK

Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny
Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny

Vláda dnes potvrdila, že od 1. ledna 2020 zvýší rodičovský příspěvek z 220 tisíc na 300 tisíc. Na vyšší sociální dávku se mohou těšit novopečení rodiče i ti, kdo příspěvek v současnosti pobírají.