24. listopadu 2009 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Výroba SPZ: stát živí monopol jediné firmy. Pro ni to je zlatý důl

Výroba espézetek se díky úředníkům stala zlatým dolem. (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výroba espézetek se díky úředníkům stala zlatým dolem. (ilustrační foto) | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

PRAHA Výrobu českých státních poznávacích značek ovládá už 15 let soukromá firma HICON. Ostatní výrobci značek se bouří. Na trh se podle nich nedá dostat. Ministerstvo dopravy totiž odmítá vypsat výběrové řízení, ve kterém by posoudilo více nabídek.

V České republice nelze najít mnoho odvětví, která by více než deset let naprosto ovládala jedna jediná firma. Ve výrobě státních poznávacích značek (SPZ) ale podobný monopol funguje – a to už 15 let.

Jihomoravská firma HICON vyrábí pro stát SPZ od roku 1994. Během uplynulých let musela absolvovat pouze jediné výběrové řízení. Ostatní firmy na trhu, které státu nabízejí i finančně výhodnější nabídky než HICON, tak zuří. Kvůli neochotě ministerstva dopravy vypsat po letech nové výběrové řízení, je pro ně lukrativní zakázka nedosažitelná.

"Je to celé pokřivené. Mělo by se poptat několik konkurenčních firem a z nich pak vybrat tu s nejlepší nabídkou. Tak by to mělo být, ale v tomto případě to prostě nefunguje. Je možné, že by si nás na ministerstvu nevybrali, ale chceme aspoň šanci," stěžuje si Jaroslav Brůna z firmy Viaflex Smržovka, která je ochotna ministerstvu výrobu SPZ zajistit.

Další podrobnosti si přečtěte v úterním vydání deníku