15. června 2011 19:01 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Výrobce gripenů: Už jsme vytvořili 93 % offsetů

Gripen | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Gripen | foto: Lidové noviny

PRAHA Konsorcium Gripen International, které českému vojenskému letectvu dodalo 14 stíhaček Jas-39 Gripen, do konce loňského roku v Česku vytvořilo offsetové projekty v celkové hodnotě 23,74 miliardy korun, což je 93 procent ze slíbené částky.

Informaci přinesl ředitel programu Gripen pro ČR Bengt Littke. Zpětné investice Gripenu do české ekonomiky mají v letech 2004 až 2014 dosáhnout 25,5 miliardy korun. Je to zhruba 130 procent ceny pronájmu stíhacích letadel.

Do konce loňského roku bylo evidováno celkem 48 offsetových projektů.

Největší přímý offset byl za 2,5 miliardy
Největším přímým offsetem je zakázka na montáž a výrobu helikoptér S-76 v hodnotě 2,5 miliardy korun, kterou získala společnost Aero Vodochody. V kategorii nepřímých offsetů má největší hodnotu kontrakt společnosti Brush SEM na výrobu generátorů a energetických zařízení, jehož celková hodnota je 6,9 miliardy korun.

Hodnota offsetové transakce se stanovuje jako čistý export vytvořený v souvislosti s danou offsetovou zakázkou, nebo jako čisté tržby z prodeje vlastních výrobků firmy v návaznosti na přímou investici, která se ale do hodnoty offsetů nezapočítává.

Letoun švédského vojenského letectva Jas-39 Gripen - ilustrační foto.

Pronájem 14 stíhaček Gripen za 19,6 miliardy korun v roce 2004 schválila vláda Vladimíra Špidly. Česko letadla zaplatí do deseti let formou každoročních splátek. Kromě přímých nákladů se z rozpočtu ministerstva obrany uhradí jejich výzbroj. Z celkové hodnoty offsetů 25,5 miliardy korun má 20 procent připadnout na přímé offsety, které jsou zaměřeny na obranný a letecký průmysl.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!