28. listopadu 2011 13:32, aktualizováno  15:51 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Vysočanskou radiálou se řidiči plouží padesátkou

Otevření vysočanské radiály. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Otevření vysočanské radiály. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Řidičům se dnes po poledni otevřela část pražské Vysočanské radiály. Nová komunikace propojila Kbelskou ulici s rychlostní silnicí R10 na Mladou Boleslav. Ulevit by měla zvláště dopravě na Černém Mostu.

Výstavba nové dopravní tepny trvala šest let, brzdily ji spory o pozemky. Vynaložené náklady byly 2,5 miliardy korun. Dokončený úsek měří pět kilometrů a jeho součástí je několik mimoúrovňových křižovatek, mostů a nadjezdů.

Praha chce, aby se na Vysočanskou radiálu přemístily kamiony, které dosud jezdí po Chlumecké, Kolbenově a Průmyslové ulici. Zakazovat vjezd nákladním autům na jiné silnice ale nechce, řidiči mají výhody zjistit sami.

Dočasně omezená rychlost

Rychlost na radiále bude dočasně snížena na 50 kilometrů v hodině. Po dokončení ochranného plotu po ní budou moct jezdit řidiči 80 kilometrů za hodinu.

Otevření vysočanské radiály.

V budoucnu by měl na tento úsek navázat další, který povede od Kbelské ulice směrem do centra. V Libni by měl navázat na plánovanou severovýchodní část vnitřního Městského okruhu.

ČTĚTE TAKÉ:

Hlavní silniční síť v hlavním městě tvoří vnitřní Městský okruh a vnější Pražský okruh, které má propojit sedm radiál. V provozu je zhruba polovina z celkové délky obou okruhů a všech radiál.

Otevření vysočanské radiály.

Kdy se podaří celý dopravní systém dokončit, není jasné. Tunelový komplex Blanka, který je severozápadní částí vnitřního okruhu, by měl být zprovozněn v roce 2014. Poté chce město začít stavět severovýchodní část z Pelc-Tyrolky na Štěrboholskou radiálu. V současné době ale není jasné, zda na ni bude mít peníze.

Nejsou peníze, iniciativy stavby blokují

Ještě nejasnější je osud vnějšího Pražského okruhu. Dokončena zatím je pouze jižní a západní část. Přípravu úseku, který má vést přes Suchdol, doprovází ostrý protest tamních obyvatel. Stavbu také ohrožuje nedostatek peněz ve státním rozpočtu.

Městský a vnější (Pražský) okruh Prahy spojený radiálami (stav z roku 2004).

Městský a vnější (Pražský) okruh Prahy spojený radiálami (stav z roku 2004).

Ministr dopravy Pavel Dobeš (VV) minulý týden řekl, že dostavba východní části Pražského okruhu v úseku od dálnice D1 do Běchovic by mohla začít v roce 2014 nebo 2015. Podle něj bude záležet na tom, jak rychle se podaří vydat územní rozhodnutí a na výstavbu znovu uvolnit potřebné peníze.

Otevření vysočanské radiály - připíjí primátor Bohuslav Svoboda-

Otevření vysočanské radiály - připíjí primátor Bohuslav Svoboda-

Zástupci Prahy již dříve uvedli, že radiály chce postavit až po dokončení obou okruhů. Jinak by do Prahy přivedly další tranzitní dopravu.

Lidovky.cz, ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
TRÉNINGOVÝ PROGRAM - ZÁKAZNICKÝ SERVIS

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 25 000 - 35 000 Kč