3. října 2012 13:07 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

WizzAir zavádí poplatek za palubní zavazadlo. Jak se mu vyhnout?

Aerolinky Wizzair | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Aerolinky Wizzair | foto: Wizzair

PRAHA Maďarské nízkonákladové aerolinky Wizz Air zpoplatní jako první v Evropě přepravu palubních zavazadel. Za kufr překračující stanovené rozměry cestující zaplatí od 24. října deset eur (250 korun). Poplatku se ale lze vyhnout. Jak?

Opatření má podle dopravce urychlit nástup cestujících do letadla. Jako kompenzaci aerolinky slíbily plošné snížení cen letenek o pět eur. Wizz Air je jedinou evropskou nízkonákladovou společností, která zpoplatnění palubních zavazadel zavádí.

Jak se vyhnout poplatku?

Palubní zavazadla budou nově rozdělena do dvou kategorií:

  • Malé kabinové zavazadlo, které si do letadla můžete vzít i nadále zadarmo se musí vejít do rozměrů 42x32x25 centimetrů, aby mohly být přepravovány pod sedadlem cestujícího před vámi. Povolená hmotnost je 10 kilogramů (30 litrů).
  • Větší příruční zavazadla budou zpoplatněna 10 eury (250 korun) a budou přepravovány jako dosud v horní skřínce. Jeho maximální hmotnost je také 10 kg. Do letadla si nadále nemůžete vzít zavazadlo o rozměrech větších než 56x45x25 cm (60 l).

Ke kroku se Wizz Air odhodlal na základě výsledků ze zkušebního provozu na lince mezi Katovicemi a Londýnem. Ten podle šéfa aerolinek Jósefa Váradi vedl ke snížení přepravy větších zavazadel na palubě letadla o pětinu. Zároveň prý aerolinkám pomáhá dodržovat přesnost letů.

Wizz Air létá z 15 základen v Polsku, Maďarsku, Bulharsku, Rumunsku, na Ukrajině, v České republice, Srbsku a na Litvě. Po Evropě společnost zajišťuje na 200 linek. Firma zaměstnává 1500 lidí. Loni dopravce přepravil přes 11 milionů cestujících, z toho 680 000 lidí v Česku.

Lidovky.cz, ČTK