25. února 2013 17:03, aktualizováno  18:24 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Z D1 zmizí 11 mostů. Pro novou dálnici jsou příliš úzké

Dálnice (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dálnice (ilustrační foto) | foto: Lidové noviny

PRAHA Kvůli chystané modernizaci prvních pěti úseků D1 bude muset být strženo celkem 11 mostů, které jsou pro plánovanou šíři komunikace příliš úzké. Dva mosty budou odstraněny bez náhrady. O stavbě nových nadjezdů jedná Ředitelství silnic a dálnic s obcemi a dalšími majiteli těchto staveb.

Most poblíž Nových Sadů nedaleko Velké Bíteše a most na 166. kilometru ve směru na Brno patřící Lesům České republiky budou strženy bez náhrady. "U Nových Sadů bude na místo nového mostu vybudována daleko levnější polní cesta, která zpřístupní pozemky za dálnicí," uvedla mluvčí ŘSD Martina Vápeníková.

Podobně i u druhého zmíněného mostu majitel nesouhlasil s údržbou budoucí stavby a nový nadjezd zde proto nevznikne. Převzetí nového mostu do správy je totiž základní podmínkou, kterou ředitelství pro stavbu nových mostů požaduje.

Zatím podle Vápeníkové nenastal případ, že by po demolici mostu zůstaly nějaké pozemky odříznuté od silniční sítě a nenašla se možnost alternativního spojení. Řada jednání ale zatím nebyla ukončena.

Nové mosty buduje Ředitelství silnic a dálnic na náklady státu v rámci rekonstrukce dálnice. Vlastník původních mostů se ale musí zavázat, že tyto novostavby převezme a bude se starat o jejich další údržbu. Ředitelství silnic totiž nemůže vlastnit mosty vedoucí na obecní cesty nebo silnice nižších tříd, dodala mluvčí.

Lidovky.cz, ČTK