4. srpna 2015 13:00 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Z Londýna do New Yorku za hodinu. Airbus si patentoval ‚osobní‘ tryskáč

Airbus si nechal patentovat nadzvukový stroj, který by mohl sloužit i pro... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Airbus si nechal patentovat nadzvukový stroj, který by mohl sloužit i pro... | foto: YouTube/PatentYogi

TOULOUSE Pasažéři leteckých společností dostanou příležitost svištět podobnou rychlostí jako piloti vojenských stíhaček, více než pět tisíc kilometrů v hodině. Společnost Airbus si minulý měsíc nechala patentovat tryskáč, který by mohl sloužit pro vojenské i civilní účely.

Na první pohled vypadá stroj jako kříženec stíhačky a raketoplánu. Ostatně ze země by podle plánů startoval v kolmé poloze jako rakety a až v příslušné letové hladině by zapnul „obyčejné“ motory.

Projekt zapsaný na americkém patentovém úřadě se oficiálně označuje za „ultrarychlý stroj a související metodu vzdušného pohybu“ - zjednodušeně řečeno nadzvukový tryskáč. Jde o práci inženýrů Marka Prampoliniho a Yohanna Coraboeufa.

Letadlo by mohlo sloužit čistě pro soukromé účely, ale také jako VIP linkový tryskáč pro zhruba dvacet cestujících.

Airbus si nechal patentovat nadzvukový stroj, který by mohl sloužit i pro...
Airbus si nechal patentovat nadzvukový stroj, který by mohl sloužit i pro...

Své cesty by stíhali v rychlostech, k nimž se ani nepřiblížil dosavadní rekordman osobních vzdušných cest, letoun Concorde, který už ale není v provozu. Let mezi New Yorkem a Londýnem stíhal za tři a půl hodiny, projekt Airbusu by jej zkrátil na pouhou hodinu.

Podle dostupných informací dokáže podle plánů vyvinout rychlost mach 4,5, tedy kolem pěti a půl tisíce kilometrů v hodině. Letadla s hodnotou nad 1 mach jsou nadzvuková. 

Ke slibovaným výkonům pomáhají stroji tři různé typy motorů či křídla ve tvaru delta typická pro nadzvukové stroje.

Kdy by se mohl stroj začít případně sériově vyrábět, však zatím není jasné.

mipMichal Pavec

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)