Středa 5. srpna 2020svátek má Kristián 13 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Z USA do Evropy za tři a půl hodiny? Miliardář Branson představil tryskáč budoucnosti

Model nadzvukového letadla XB-1 od firmy Boom. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Model nadzvukového letadla XB-1 od firmy Boom. | foto: Boom

COLORADO Americký miliardář a zakladatel firmy Virgin Richard Branson ve spolupráci se start-upem Boom v úterý představil nový model nadzvukového letadla. Létat by mělo rychlostí přibližně 2200 km/h. Z New Yorku do Londýna by se tak cestující mohli dostat za tři a půl hodiny.

O cestování v nadzvukových letadlech se hovoří již 50 let, ale ještě nikdy nebylo tak dostupné pro rutinní cestování, popisuje o nový typ nadzvukového letadla firma Boom na svých internetových stránkách.

Model XB-1 Supersonic, přezdívaný jako Baby Boom, je sice menší, ale technicky odpovídá modelu, který si Branson spolu s firmou Boom představují jako budoucnost nadzvukového létání. Testovací lety by se měly uskutečnit nejpozději v příštím roce v jižní Kalifornii.

Branson uvedl, že Boom, start-up z amerického Colorada, bude mít od jeho firmy Virgin Galactic, která se zaměřuje na výrobu vesmírných plavidel, podporu v oblasti strojírenství, výroby a leteckých testů. Navíc bude mít Virgin přednostní právo vybrat si z prvních deseti modelů. Model XB-1 supersonic bude vybaven motory od firem General Electric a Honeywell.

Letadlo Boom by mělo být podle designerů přibližně o deset procent rychlejší než Concorde, který byl stažen z provozu v roce 2003. „Designéři Concordu neměli dostačující technologie pro vytvoření cenově dostupného nadzvukového létaní. My ji ale máme,“ uvedl pro server CNN Blake Scholl, zakladatel a výkoný ředitel firmy Boom.

Cena lístku by se měla pohybovat okolo 5000 dolarů (přibližně 125 tisíc korun) a na palubu se vejde okolo padesáti pasažérů, což je o polovinu méně, než se vešlo do Concordu. Komerční lety by měly odstartovat v roce 2023. „Mým cílem je umožnit všem cestujícím, aby se dostali kamkoliv po světě do pěti hodin za cenu 100 dolarů. A není to žádný nesmysl, nadzvukové létaní se stává cenově dostupným,“ uvedl Scholl pro deník Guardian.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Vyzkoušeno: Jak zabodovalo pokračovací mléko Little Steps 2 u našich nejmenších?
Vyzkoušeno: Jak zabodovalo pokračovací mléko Little Steps 2 u našich nejmenších?

Podívejte se, jak u maminek, které navštěvují eMimino, a hlavně u jejich dětí dopadl test pokračovací mléčné výživy Little Steps 2 od Nestlé Baby.