20. ledna 2016 13:45 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Z Prahy do Drážďan za 50 minut. Němci chtějí obří tunel, začne za Ústím

Cesta z Prahy do Drážďan by se v budoucnu mohla výrazně zkrátit. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cesta z Prahy do Drážďan by se v budoucnu mohla výrazně zkrátit. | foto: MAFRA: Dan Materna

PRAHA Němci navrhují na zvažované vysokorychlostní trase z Prahy do Drážďan postavit jeden z nejdelších tunelů v Evropě. Cesta mezi oběma městy by tak mohla trvat pouhých padesát minut. Vyplývá to z návrhu studie saského ministerstva, na kterém se podíleli také Češi.

Podle saského ministra Martina Duliga podmínky tratě kolem Labe znemožňují zvýšit kapacitu i rychlost. Návrh studie tak nabízí řešení ve výstavbě tunelu vedeného pod Krušnými horami.

Ten by měl začínat za Ústím nad Labem a končit před německou Pirnou, informoval server iDNES.

Navržená trať v délce 123 kilometrů je určena pro dálkové osobní i nákladní vlaky. Z Prahy do Ústí pojedou rychlostí až 350 kilometrů za hodinu, z Ústí do 200. Cesta by se tak měla oproti současným 2 hodinám a 17 minutám zkrátit na 50 minut.

Návrh počítá s náklady na stavbu okolo pěti miliard eur. První vlaky by ale mohly vyjet až nejdřív za dvacet let.

Jakub Ptačinský, mluvčí Správy železniční dopravní cesty, ale upozorňuje, že varianta je vedena prozatím pouze na základní územní průchodnosti. „Ta samozřejmě popisuje i rizika a omezení, které zakreslené vedení vyvolává a s kterými je třeba počítat a řešit je. Ty teprve vyberou možnou variantu přesného trasování,“ uvedl pro iDNES.

Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!