Neděle 9. srpna 2020svátek má Roman 32 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Za pozemek pro D3 chce od státu biobrambory. Bárta ho navrhuje obejít

Rozestavěný úsek dálnice D3 Tábor-Soběslav | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rozestavěný úsek dálnice D3 Tábor-Soběslav | foto: www.rsd.cz

ČESKÉ BUDĚJOVICE Dálnice D3 se u Tábora možná vyhne pozemku Josefa Bezecného, který se se státem dosud nedohodl na podmínkách převodu nemovitosti. Ministr dopravy Vít Bárta dnes při prohlídce stavby nařídil podřízeným prověřit variantu obejití problematického pozemku.

Bezecný vlastní v trase dálnice 844 metrů čtverečních, za které podle úředníků žádá peníze i platbu v naturáliích. Po státu chce například vyrovnání za psychickou újmu nebo pytle biobrambor.

Obchvat Českých Budějovic je priorita

Dálniční obchvat Českých Budějovic je podle ministra dopravy Víta Bárty (VV) "priorita priorit" v Jihočeském kraji, jeho předpokládaná cena se ale musí výrazně snížit. Obchvat by měl být hotov ještě dříve, než se podaří dovést dálnici D3 k Budějovicím. Bárta se na tom dnes shodl s jihočeským hejtmanem Jiřím Zimolou (ČSSD). Dodal, že podle nynějších úvah projektantů by asi 22 kilometrový obchvat vyšel na 12 miliard korun, což je prý příliš.

Termín výstavby dálničního obchvatu města není znám.  Dnes se ale už zavázal v Plané nad Lužnicí, že úsek dálnice D3 z Tábora do Veselí nad Lužnicí bude hotov do konce roku 2012. Se Zimolou se Bárta shodl také na tom, že ze dvou plánovaných dálničních komunikací na jih Čech dostane přednost táborská D3, naopak výstavba na písecké R4 na blíže neurčenou dobu utichne. "V seznamu priorit jsme ji odsunuli až na konec," řekl ministr.

Podle úředníků je dohoda téměř nemožná, pozemek je sice nyní ve vyvlastňovacím řízení, případné soudní tahanice mohou ale podle právního odhadu ministerstva dopravy trvat až do roku 2015. Bárta přitom dnes slíbil Jihočechům, že úsek dálnice mezi Táborem a Veselím nad Lužnicí bude hotov do konce roku 2012.

Aby se dálnice vyhnula spornému pozemku, stačil by podle Ředitelství silnic a dálnic jen mírný posun v rámci současného územního rozhodnutí. Státu by se zvýšily náklady o 20 až 30 milionů korun a rok 2012 by byl dodržen.

"To posunutí se zřejmě vyplatí," uvedl Bárta. Nevyloučil ale ani dohodu a osobní jednání s Bezecným. "Teď řeším paní Havránkovou a mám z toho dobrý pocit," připomněl Bárta podobný případ z dálnice D11 u Hradce Králové.

Asi 25 kilometrů dlouhý úsek D3 mezi Táborem a Veselím nad Lužnicí bude stát 9,5 miliardy bez daně z přidané hodnoty, zatím jsou prostavěny necelé dvě miliardy. Pokračování do Českých Budějovic bude zřejmě platit soukromý investor v rámci projektu PPP.

,

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!