23. října 2012 12:22, aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Za zpožděný let můžete žádat odškodnění až 15 tisíc

Letiště Praha (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letiště Praha (ilustrační foto) | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

LUCEMBURK Cestující, kterým byl let zpožděn o tři a více hodin, mohou obdržet částku ve výši až 600 euro (zhruba 15 tisíc korun) jako odškodnění. Rozhodl o tom Soudní dvůr EU, který tím potvrdil svůj dřívější verdikt. Vztahuje se to na případy, kdy nebylo zpoždění způsobeno mimořádnými okolnostmi.

Rozsudek potvrzující nárok na kompenzace upřesňuje nejednoznačný výklad, který tuto problematiku dosud provázel.

Podle pravidel EU lidé mohou žádat v případě zrušení letu o náhradu od 250 do 600 eur. Podle lucemburského soudu je možné na lidi, kterým byl let zpožděn o více než tři hodiny, nahlížet jako na ty, jimž byl zrušen.

ČTĚTE TAKÉ:

Výše náhrady závisí na tom, jak dlouhý je let. Evropské lety do 1500 kilometrů mohou být odškodněny 250 eury (6200 Kč), větší vzdálenosti částkou 400 eur (zhruba 10 000 Kč). Delší lety mimo EU přes 3500 kilometrů vyjdou na 600 eur.

Vzdálenost se přitom počítá od místa, kde došlo ke zpoždení a to se ne vždy musí shodovat se skutečným začátkem cesty. Pokud letecká společnost nabídne cestujícímu alternativní let v obdobném čase, kompenzace může být pouze poloviční.

"Na základě tohoto rozsudku se již letecké společnosti nemohou vymlouvat a bezdůvodně odmítat nároky cestujících na finanční náhradu," okomentoval v prohlášení rozeslaném novinářům František Herynk, ředitel společnosti Click2Claim.

Pokud by ale letecký přepravce prokázal, že za zpoždění mohou mimořádné okolnosti, kterým nebylo možné zabránit a které jsou mimo jeho kontrolu, pak kompenzaci vyplácet nemusí.

Lidovky.cz, ČTK