Neděle 12. července 2020svátek má Bořek 9 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Chcete po nás vrátit peníze? Už s námi nepoletíte, hrozil cestujícím Ryanair

Letadlo nízkonákladových aerolinek Ryanair – ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letadlo nízkonákladových aerolinek Ryanair – ilustrační foto | foto: Reuters

DUBLIN/PRAHA Koronavirus zásadně vstoupil do provozu aerolinek po celém světě. Naprostá většina naplánovaných letů byla zrušena a zákazníci čekají na refundace za zakoupené letenky. U některých dopravců však marně. Mnozí klienti se proto ve snaze dostat své peníze zpět obracejí na banky s žádostí o zrušení transakce. U irské letecké společnosti Ryanair se ale v takovém případě setkají s výhrůžkami. Jejich jednání je prý podvodné a koledují si, že budou zapsáni na takzvaný blacklist a s největší evropskou aerolinkou se už neproletí.

Na počátku krize Ryanair slíbil peníze za zrušené lety zákazníkům vrátit, poté však poslal místo peněz vouchery s tím, že peníze budou zpětně proplaceny jen v případě jejich nevyužití. Společnost později upřesnila, že to bude za rok. Zákazník má sice dle evropské legislativy na refundaci nárok, aeroliniím ale dochází hotovost.

Individuální selhání

Pro mnohé zákazníky voucher není schůdnou kompenzací a po opakovaných požadavcích na urychlení refundace, jimž Ryanair nevyhověl, se obracejí na banky s žádostí o takzvaný chargeback, tedy zrušení transakce a navrácení peněz na účet.

Od zaměstnanců Ryanairu se však desítkám takových zákazníků dostalo nečekané odezvy. Podle nich jde o podvodné jednání, jímž si koledují o zápis na firemní černou listinu, tedy seznam problémových cestujících, kteří už na palubu letadel evropského dopravce nenastoupí. Případně nepravdivě uvádějí, že zákazník, který se obrátí na banku, ztrácí nárok na refundaci od aerolinky.

Vedení Ryanairu tvrdí, že jde pouze o pochybení konkrétních zaměstnanců, nikoliv o politiku společnosti. „Taková tvrzení nejsou pravdivá. Žádosti o zrušení transakce nejsou podvodnou aktivitou a Ryanair umisťuje na blacklist pouze cestující, u nichž je podvodné či nezákonné chování prokázáno,“ vyjádřil se dopravce.

Zájem o linky z Prahy

Ředitel nízkonákladového dopravce Michael O’Leary se před týdnem v rozhovoru pro televizi CNN Prima News nechal slyšet, že v případě krachu tuzemského dopravce Smartwings by mohl Ryanair nahradit jejich lety z Prahy. Ryanair před koronavirovou krizí provozoval v ČR přes tři desítky pravidelných linek a byl druhým největším dopravcem na Ruzyni.

„Pokud by padli (Smartwings), Ryanair a další společnosti jistě budou ochotné tu kapacitu v Praze zaplnit. Praha je velmi atraktivní destinace a my všichni tu své kapacity budeme navyšovat,“ uvedl O’Leary.

Ryanair je největším nízkonákladovým leteckým přepravcem v Evropě. Firma podle svých internetových stránek provozuje 82 evropských základen, v roce 2016 otevřela bázi také na pražském letišti, kde má stále pět boeingů. Počátkem května oznámila, že kvůli koronakrizi plánuje propustit 15 procent zaměstnanců, což představuje asi tři tisíce lidí.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...