Pondělí 10. srpna 2020svátek má Vavřinec 30 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Začínají prázdniny, kdy nejlépe vyjet? Česko se dává do pohybu, s ním i Němci

I takto může vypadat cesta do Chorvatska po rakouské dálnici A1. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy I takto může vypadat cesta do Chorvatska po rakouské dálnici A1. | foto: www.jutarnji.hr

PRAHA Plně naložená auta českých dovolenkářů začnou v pátek ve velkém migrovat k chorvatským či italským plážím. Oproti minulému týdnu se jim pojede o něco lépe. V pátek a v sobotu jim ve vybraných hodinách ze silnic „uhnou“ kamiony. Spolu s Čechy se však dávají směr teplá moře do pohybu i Němci a Rakušané, dalším spolkovým zemím o víkendu začínají prázdniny.

Otázkou číslo jedna je volba hodiny, kdy se vydat se na cestu. Žádná ze strategií však není zaručená. Kamiony mají zákaz v časech, kdy je na silnicích nejvíce lidí. To platí nejen u nás, ale obdobně i v sousedních zemích, přes něž Češi jezdí. Bez velkých nákladních aut lze v červenci a srpnu vyrazit například v pátek mezi pátou odpoledne a devátou večer. Nulová tolerance platí o prázdninách kromě tradiční neděle i sobota mezi sedmou ráno a jednou odpoledne.

Jízda v těchto časech ale nemusí nutně znamenat výhru v podobě klidné cesty.

„Nedá se jednoznačně říct, že by bylo lepší vyjet v době, kdy na silnice nesmí kamiony, vždy záleží na celkové dopravní situaci. Může to být lepší, ale i mnohem horší,“ podotýká Petr Vomáčka z Ústředního automotoklubu (ÚAMK). Kamiony jsou z dopravy (nejen) na českých dálnicích a silnicích prvních tříd vyloučené ve špičkových časech, kdy ale zároveň cestuje nejvíce lidí.

Je třeba si také uvědomit, že k oblázkovým či písčitým plážím nevyráží jen Češi a tradiční turnus je sobota-sobota, což určuje dny, kdy je na silnicích nejtěsněji. Německo, čítající 80 milionů lidí, sice ukončuje školní rok postupně, ale o tomto víkendu už budou mít volno žáci z osmi ze šestnácti spolkových zemí. Prázdniny začínají v Hesensku, Sársku a v zemi Porýní-Falc.

ZÁKAZ KAMIONŮ V ČESKU

Platí pro kamiony na dálnicích a silnicích první třídy. V červenci a srpnu platí i v pátek a sobotu.

 • PÁTEK 17 - 21
 • SOBOTA 7 - 13
 • NEDĚLE 13 - 22

Paradoxně tak může být noční jízda po boku těžkých nákladních aut plynulejší než se sobotní dopolední karavanou „osobáků“, která se začne dávat dohromady třeba před omezením na modernizované dálnici D1 nebo na vytížené rakouské A1 spojující Salcburk s Vídní. Každá nehoda na dopravní tepně pak může zhatit veškeré plány na včasný příjezd do cílové destinace.

Na druhou stranu: jízda bez kamionů je pro řadu řidičů příjemnější. „K předjetí kamionu je potřeba hodně prostoru a ve chvíli, kdy je dálnice zahuštěná, je to složitější. Řidiči proto můžou být více nervózní a agresivní,“ podotýká šéf organizace BESIP Martin Farář.

Omezení kamionů považuje za rozumné opatření a ochranu pro obě strany – v každé čtvrté nehodě totiž figuruje nákladní auto bez ohledu na to, čí to byla vina. „Na silnicích by se v jednu chvíli potkalo strašně moc vozidel, což zvyšuje riziko havárií. Navíc na našem území přibudou auta z Německa či Polska, pro něž je Česko tranzitní zemí,“ říká Farář.

Řidiči můžou také s časy, kdy nejezdí kamion, kalkulovat. V případě průjezdu Rakouskem jde totiž téměř plynule navázat na český zákaz, který v sobotu končí v jednu odpoledne a v Rakousku začíná o dvě hodiny později a trvá až do půlnoci. V Německu je pak situace ještě snazší, tam v sobotu nesmí kamiony na dálnice mezi sedmou ráno a osmou večer.

Zácpa v Rakousku.

Zácpa u Vídně.

Pro pořádek je třeba dodat, že zákaz se nevztahuje na úplně všechny kamiony. Jezdit bez omezení můžou například nákladní auta, která převážejí zboží podléhající rychlé zkáze, jako jsou například ryby nebo jiné čerstvé potraviny. Takto naložené kamiony však tvoří podíl v hodnotě jen několika málo procent z celkového počtu.

A ještě jeden problém: dopravu na hlavních tazích v Rakousku a Německu o prvním prázdninovém víkendu nezahustí jen dovolenkáři, ale také návštěvníci masových akcí, které přitáhnou i desítky tisíc návštěvníků.

Tréninky a závody motocyklového seriálu Moto GP na okruhu v Sachsenringu nedaleko města Chemnitz se konají od 30. června do 2. července. Tam samozřejmě nezamíří jen Němci, ale i nadšenci z celé Evropy – podobně jako je tomu, když se podobný závod koná na brněnském Masarykově okruhu.

ÚAMK varuje také před rakouskou cyklistickou tour, jejíž trať má vést ze Štýrského Hradce přes Vídeň až k hranicím s Německem v Horních Rakousích.

„Čtvrtá etapa startuje v Salcburku a následně stoupá na Grossglockner. Cíl závodu je ve Welsu. Po celé trase závodu budou uzavírány místní silnice, ale zvýšený provoz se dá očekávat i na hlavních tazích. Závod se totiž jede v místech, kudy budou mířit davy turistů směrem do Chorvatska,“ upozorňuje Petr Vomáčka z ÚAMK.

VYBRANÁ PROBLÉMOVÁ MÍSTA

 • V Německu nyní je zhruba 500 omezení, z nich většina je v Severním Porýní-Vestfálsku.
 • Nejdelší staveniště je na A8 mezi mezi Ulmem a Merklingem a na A5 mezi Basilejí a Karlsruhe.
 • Rakušané varují před přetíženými dálnicemi A1, která spojuje Vídeň se Salcburkem, A10 mezi Salcburkem a Villachem či A13, která vede z Innsbrucku přes Brennerský průsmyk do Itálie.
 • Komplikací je uzavírka Arlberského tunelu na silnici S16. Tunel bude kvůli opravám zcela uzavřen až do října. Objížďky v mírném provozu znamenají zpoždění zhruba 20 minut.
 • Hustý provoz je v Brennerském průsmyku, na dálnici A23 mezi rakouským Villachem a italským Udine a na dálnici A4 mezi Terstem a Benátkami.
 • Problémy kvůli kontrolám lze očekávat na slovinsko-chorvatských přechodech Dragonja a Rupa na Istrii či na přechodech Obrežje/Bregana a Gruškovje/Macelj na tazích do Záhřebu.

  Zdroj: ČTK
Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Golfová noha: Příběh Elišky, která se s ortopedickou vadou bude potýkat celý život
Golfová noha: Příběh Elišky, která se s ortopedickou vadou bude potýkat celý život

Ročně se v Česku narodí až 200 dětí s ortopedickou vadou nazývanou golfová noha. Jedná se o vrozenou vadu, kterou lékaři většinou odhalí už v...