12. září 2014 13:35 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Zadar má nový přístav pro trajekty. Projektanti ale netrefili rozměry

Loď v přístavu Gaženica v chorvatském Zadaru. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Loď v přístavu Gaženica v chorvatském Zadaru. | foto: Ministerstvo námořnictví, dopravy a infrastrukturyLidovky.cz

ZADAR Draze rekonstruovaný přístav v chorvatském Zadaru má velký problém. Nová mola jsou pro jadranské trajekty příliš vysoká, na což zástupci města přišli až krátce předtím, než tam měly tyto lodě začít přistávat.

Centrum chorvatského města Zadar se mělo od podzimu zbavit návalu aut a cestujících, kteří se naloďují na trajekty v rušném přístavu nedaleko historických uliček.

Nyní se ale ukázalo, že mola v přístavu Gaženica na jižním okraji města, rekonstruovaném za stovky milionů eur, jsou pro běžné jadranské trajekty příliš vysoká, napsal server danas.hr.

Celý problém vyšel najevo necelé tři týdny předtím, než měly dát trajekty historickému centru definitivně sbohem.

ČTĚTE TAKÉ:

Od začátku července, kdy se obnovený přístav s velkou slávou otevíral, totiž do Gaženice mířily jen velké zaoceánské lodě, kterým rozměry přístavišť nedělaly potíže.

"Co na to říci? To je jen jedna z dlouhé řady absurdit, které jsem zdědil po svých předchůdcích," řekl deníku Zadarski list ministr námořnictva, dopravy a infrastruktury Siniša Hajdaš Dončić.

Na potíže kolem nefunkčních a megalomanských projektů prý posledního dva a půl roku, co je ve funkci, naráží na každém kroku. Většinu se ale podle Dončičových slov podařilo vyřešit a na dobré cestě je to už i v Zadaru.

Plánované přemístění trajektů z historického centra se ale možná bude muset o několik týdnů odložit. Nejprve se musejí připravit ocelové konstrukce, které umožní lodím rejdařství Jadrolinija vykládat a nakládat v Gaženici auta, lidi a zboží.

Lidovky.cz, ČTK