16. prosince 2009 11:43 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Zadlužené a ztrátové dráhy platí manažerům statisícové pojistky

Generální ředitel Českých drah Petr Žaluda  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Generální ředitel Českých drah Petr Žaluda | foto: ČTK

PRAHA Státem vlastněné České dráhy, které jsou hluboce ztrátové, vyplácejí každý měsíc svým manažerům obrovské částky jako příspěvky na životní pojištění. Podle informací Radiožurnálu, který se zprávou přišel, se měsíčně jedná až o 85 tisíc korun na osobu plus třináctitisícový rizikový příplatek.

Neobvyklé příspěvky už řeší na základě anonymního podnětu také Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Pojistky jsou navíc podle zjištění Českého rozhlasu uzavřené u AXA životní pojišťovny, ve které dlouhou dobu působil stávající šéf ČD Petr Žaluda.

České dráhy podle Radiožurnálu takto přispívají asi desítce manažerů a jejich blízkých spolupracovníků. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže na to počátkem listopadu upozornil anonymně jeden ze zaměstnanců personálního odboru ČD s tím, že při uzavírání smluv mohl být porušen zákon o veřejných zakázkách.

Mluvčí antimonopolního úřadu Kristián Chalupa rádiu potvrdil, že na úřad tato informace doputovala: "Úřad pro ochranu hospodářské soutěže v nedávných dnech obdržel anonymní podnět a v současné době se zjišťuje, zda padá do kompetence našeho úřadu."

Z informací Radiožurnálu vyplývá, že výše příspěvků na pojištění činí měsíčně až 85.000 korun na osobu. Navíc má stejný okruh lidí sjednáno ještě rizikové pojištění ve výši 13.500.

Vždyť jsem si plat snížil
"Ano, mám uzavřenou životní pojistku, na kterou mi může zaměstnavatel přispívat. Není to žádná novinka. Řídící orgány společnosti jsou o ní plně informovány. Pokud se jedná o odměňování, rád bych připomněl, že jsem jako jediný ředitel snížil svůj plat i platy celého managementu o 15 procent, zrušil bonusy za rok 2009 a omezil další výhody, například užívání služebních aut," reagoval na dotaz Radiožurnálu ohledně pojistek šéf ČD Petr Žaluda.

Podle upozornění, které dorazilo na antimonopolní úřad, jsou pojistky uzavřené na tři roky. Po naplnění smlouvy mohou šéfové Českých drah s naspořenou částkou volně disponovat.

Mluvčí drah Radek Joklík ČTK řekl, že uzavření pojistky si zajišťuje každý manažer sám, na jeho uvážení záleží i výběr ústavu. Podle Joklíka tak není pravda, že by všichni pojištění manažeři měli smlouvu s pojišťovnou AXA.

Lidovky.cz

Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček
Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček

Státní ústav pro kontrolu léčiv schválil v nedávné době zcela novou metodu mrazení vajíček. Měla by eliminovat riziko poškození vajíčka při rozmrazení a dát tak ženám, které podstupují umělé oplodnění, větší šanci na úspěch.

Najdete na Lidovky.cz