14. ledna 2014 14:12 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Ministerstvo chce za 166 milionů koupit data o zácpách. Bez tendru

Dopravní zácpa v Praze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dopravní zácpa v Praze | foto: Lidové noviny

PRAHA Ministerstvo dopravy chystá nákup dopravních informací od Centra pro rozvoj dopravních systémů za téměř 165,6 milionu korun na tři roky. Připravovaný nákup informací o aktuálních dopravních tocích, které ministerstvo plánuje uskutečnit bez otevřeného výběrového řízení, ale musí nejprve na středeční schůzi schválit vláda v demisi.

Podle ministerstva je požadovaný systém unikátní v tom, že zpracovává informace od zhruba 130 tisíc vozidel vybavených GPS technologií a dokáže dopravní situaci monitorovat v reálném čase, uvedl resort dopravy v materiálu pro jednání vlády. Během testovacího provozu získávalo ministerstvo dopravy tyto informace bezplatně.

Dopravní informace mají sloužit pro systém monitoringu dopravní intenzity, který spustilo Ředitelství silnic a dálnic v polovině minulého roku ve zkušebním provozu na dálnici D1.

ČTĚTE TAKÉ:

Systém vyvinutý Centrem pro rozvoj dopravních systémů, ve kterém jsou sdružené tuzemské technické vysoké školy a řada soukromých firem, umožňuje cestujícím prostřednictvím internetu na stránkách dopravniinfo.cz zjistit aktuální informace o uzavírkách na plánované trase včetně čekacích dob v kolonách a dojezdové době do cíle.

Podle ministerstva dopravy se zkušební provoz osvědčil jako přínosný, řekl mluvčí úřadu Martin Novák. Podle MF DNES ale mezi samotnými úředníky ministerstva dopravy a jemu podřízených organizací panují neshody v tom, zda je nákup požadovaných informací za stanovenou cenu výhodný.

ČTĚTE TAKÉ:

Obdobné informace, jaké nabízí Centrum pro rozvoj dopravních systémů, nyní umějí běžně získávat i některé komerční produkty, jako jsou například navigace nebo systémy sledující pohyb mobilních telefonů na silnici.

Lidovky.cz, ČTK

Jak připravit dítě na očkování, aby nemělo strach z lékaře?
Jak připravit dítě na očkování, aby nemělo strach z lékaře?

Očkování absolvují malé děti v prvních letech života hned několikrát. Zpočátku si to ani neuvědomují, později už mohou mít „vypěstovaný“ strach z toho, že to bude bolet. Nervozita rodičů jim nepřidává. Jak bychom měli své dítě připravit na očkování, aby se nebálo a zvládlo tuto povinnou (a nemilou) událost co nejlépe?

Najdete na Lidovky.cz