1. února 2011 14:01 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Zákaz vjezdu kamionům! Důvodem bude špatné počasí

Kamiony ve sněhu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kamiony ve sněhu | foto: Reuters

PRAHA Ministerstvo dopravy od příští zimní sezony umožní uzavírat části silniční sítě pro kamiony kvůli předpovídaným kalamitám. Na opatření, které si vyžádá změnu legislativy, se v úterý shodli zástupci ministerstva, policie, hasičů, správců silnic a autodopravců. Řekl to generální tajemník sdružení dopravců Česmad Bohemia Martin Špryňar.

Policie by tak nově mohla už při vydání varování od meteorologů uzavřít pro kamiony některé silniční tahy nebo hraniční přechody.

"Shodli jsme se na tom, že stávající systém předcházení kalamitám nefunguje," uvedl Špryňar. Ministerstvo ve spolupráci s agenturou BESIP by mělo nově vybrat místa často postižená kalamitami a Ředitelství silnic a dálnic spolu se správami údržby silnic by měly přepracovat plány zimní údržby.

Změna by se měla dotknout i elektronických informačních tabulí na dálnicích, které by měly mnohem konkrétněji a s předstihem informovat o situaci na silniční síti a hlavních hraničních přechodech.

"Když bude například uzavřený hraniční přechod Harrachov do Polska, tak by se o tom řidič měl dozvědět už na dálnici D2, aby mohl zvolit vhodnou objízdnou trasu," dodal Špryňar.

Lidovky.cz, ČTK

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.