31. března 2010 18:24 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Zakázku za miliardy od ČD Cargo získali prý bratři Šuškovi

Vlak ČD Cargo | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vlak ČD Cargo | foto: vlaky.net

PRAHA Neznámou ostravskou firmu Financial Found, která nedávno získala od firmy ČD Cargo miliardovou zakázku na zpětný leasing tisícovky nákladních železničních vozů, patrně vlastní bratři Peter a Rudolf Šuškovi.

Informuje o tom týdeník Ekonom na svém serveru. Bratři Šuškové podle listu zároveň ovládají Ostravské opravny a strojírny, které nyní pro ČD Cargo zajišťují téměř veškerou modernizaci nákladních vagonů. Jen za loňský rok firma získala kontrakty za 1,3 miliardy korun, napsal týdeník.

Deník Mladá fronta Dnes v polovině února upozornil na to, že zakázku na zpětný leasing získala netransparentní firma s akciemi na majitele, jejichž aktuální držitelé jsou nedohledatelní. ČD Cargo podle deníku prodala dohromady 1145 nákladních vozů, jejichž cena podle znaleckého posudku činila 1,16 miliardy korun. Ročně firma ČD Cargo odvede za pronájem 121,5 milionu korun, po ukončení desetiletého nájemního vztahu přejdou všechny vozy zpět do jejího vlastnictví.

Kancelářský dům plný anonymních firem

Podle Ekonomu Financial Found sídlí v domě, který patří Ostravským opravnám a strojírnám. V tomto ostravském domě lze nalézt i další anonymní firmu Rail Invest, která je nyní jediným akcionářem zmíněných opraven a strojíren. Financial Found a Rail Invest byly založeny ve stejný den a akcie upsali stejní ostravští advokáti Vít Rybář a Karel Ležatka.

"Bohužel majitelem těchto akcií už nejsem," uvedl Ležatka. Jeho vlastnická role prý skončila zmíněným úpisem. Kdo anonymní akcie Rail Invest a Financial Found nyní drží, nechtěl říct. Potvrdil pouze, že obě firmy patří do stejné podnikatelské skupiny. Nepřímo Ekonomu naznačil, že majiteli jsou bratři Šuškové, kteří vlastnictví před dvěma lety na jeho radu zastřeli kvůli různým tlakům, kterým byly vystaveni.

Ekonom se ptal představitelů firmy ČD Cargo, zda zakázky na modernizaci vagonů zadané Ostravským opravnám a strojírnám se zpětným leasingem nějak souvisejí."Jde o oddělené obchodní případy," sdělil mluvčí ČD Cargo Zdeněk Větrovec. O majetkové provázanosti firem není prý ČD Cargo nic známo. "Neprověřujeme to, a ani prověřovat nemůžeme. V každém tendru o vítězi rozhoduje nejvýhodnější nabídka," dodal mluvčí.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!