23. června 2009 10:58 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Zákazníci SkyEurope museli nocovat na letišti v Paříži

Letadlo SkyEurope | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letadlo SkyEurope | foto: Reprofoto

PRAHA Několik desítek cestujících nízkonákladových aerolinek SkyEurope, kteří v pondělí kvůli zadržení letadla zůstali na pařížském letišti Orly, se do Prahy vrátí dnes po poledni. Aerolinky SkyEurope v pondělí vstoupily do režimu ochrany před věřiteli s tím, že služby pro cestující ohroženy nejsou.

Mluvčí aerolinek Tomáš Kika informoval, že zhruba 40 lidí již odletělo pravidelnou večerní linkou v pondělí večer. "Další lidé, kteří se rozhodli využít možnost přeložení letu a nechat si letenky se SkyEurope Airlines, poletí dnes na oběd," dodal Kika.

Dodavatelům firma dluží podle výroční zprávy za loňský rok 60 milionů eur (aktuálně 1,6 miliardy Kč). Finanční ředitel SkyEurope Nick Manoudakis v pondělí uvedl, že firma má nyní tříměsíční lhůtu na změny a restrukturalizaci dluhu, lhůta může být v případě potřeby prodloužena o dva měsíce.

Během restrukturalizace musí společnost dodržovat aktuální dohody s dodavateli, zároveň ale bude chráněna proti vymáhání dluhů pocházejících z minulosti. Právě dluhy minulosti firmu zatěžují. V tisku se objevily zprávy, že firma dluží mimo jiné zaměstnancům, dodavatelům i slovenské správě sociálního zabezpečení. Mezi věřiteli je i česká reklamní agentura Beyond Interactice, která hledala další věřitele pomocí inzerátů v tisku.

SkyEurope jsou po ČSA druhým největším pravidelným dopravcem na pražském letišti v Ruzyni.

ČTK