Pondělí 6. dubna 2020svátek má Vendula 18 °C jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Žaluda povede dráhy dalších pět let. Chystá miliardové prodeje

Petr Žaluda, generální ředitel společnosti České dráhy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Žaluda, generální ředitel společnosti České dráhy | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Předsedou představenstva Českých drah bude i v dalších pěti letech generální ředitel společnosti Petr Žaluda. Dozorčí rada o tom rozhodla jednomyslně. Žaluda pro volbu neměl protikandidáta.

Žaluda je současně generálním ředitelem drah. Smlouvu pro tuto funkci má uzavřenu na dobu neurčitou, oba posty jsou tedy odděleny.

ČTĚTE TAKÉ:

O ukončení působení Žaludy v čele ČD se zasazoval majitel konkurenčního RegioJetu Radim Jančura. Podle něj Žaluda zhoršil ekonomickou situaci drah a manipuloval s informacemi o státních dotacích.

Dráhy v zisku

České dráhy mají v liberalizované nákladní železniční dopravě a v osobní dopravě dominantní pozici. Za Žaludova působení se v roce 2010 poprvé od oddělení nákladní dopravy před třemi lety přehouply do zisku. Za rok 2010 vykázaly zisk devět milionů proti předloňské ztrátě 1,06 miliardy korun.

Žaluda dříve odhadl, že České dráhy za loňský rok pravděpodobně zvýšily provozní zisk i tržby. ČD Cargo ale za loňský rok skočí ve ztrátě zhruba dvě miliardy korun.

Jančura v úterý upozornil na Žaludovy kontakty s lobbistou Romanem Janouškem i na chystaný prodej drážního majetku v hodnotě osm až 12 miliard Kč, které by měl zaplatit stát.

Žaluda předem avizoval, že v případě znovuzvolení hodlá zahájit miliardový prodej drážního majetku. K tomu ale potřebuje pokyn od ministra dopravy. Žaluda chce získané peníze použít na obnovu vozového parku.

Ministerstvo dopravy by podle Žaludy mělo rychle stanovit priority i v nákladní dopravě. Například přeprava kusových zásilek je ztrátová a dceřiná firma ČD Cargo kvůli ní očekává obrovský propad.

Podle Žaludy je důvodem zvýhodnění kamionové dopravy před železnicí.

,
Premium

ANALÝZA: Ekonomika se hroutí, lidé chudnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus je jen posledním článkem v řetězu. Od finanční krize totiž centrální banky umetají trhům cestičku a iluze...

Premium

Šéf BIS: V akci zemřelo několik našich důstojníků, znal jsem je osobně

Michal Koudelka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Co ho zlákalo ke službě u zpravodajců? Proč dostal cenu George Teneta v CIA? A jaká jsou současná rizika v oblasti...

Premium

Ojetý vůz s DSG. Zjišťovali jsme jaké závady hrozí a kolik stojí oprava

Grzegorz Polkowski - SAMKO – servis samočinných převodovek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rok od roku se zvyšuje poptávka po ojetých autech se samočinnými převodovkami. Je to jednoznačně důsledek jejich...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!