Pondělí 3. srpna 2020svátek má Miluše 19 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Žaluda předává vedení ČD Cargo bankéři Vodičkovi z Fio

středa 23.6. Žaluda, šéf Českých Drah, má starosti. Rozkrádali mu vláčky v dceřiné ČD Cargo, tak je vyhodil. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy středa 23.6. Žaluda, šéf Českých Drah, má starosti. Rozkrádali mu vláčky v dceřiné ČD Cargo, tak je vyhodil. | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

PRAHA Novým členem představenstva dceřiné firmy Českých drah pro nákladní dopravu ČD Cargo se dnes stal Jiří Vodička, dosavadní šéf strategie a marketingu Fio banky. ČTK to sdělil mluvčí ČD Petr Šťáhlavský.

Na středečním řádném zasedání představenstva bude Vodička zřejmě zvolen předsedou a stane v čele firmy.

Do vedení carga Vodičku zvolilo představenstvo ČD, které v dceřiné firmě plní roli valné hromady. Stalo se to po projednání s ministrem dopravy Vítem Bártou. Vodička v čele nákladního dopravce vystřídá generálního ředitele ČD Petra Žaludu, který funkci převzal v červnu po odvolaném Josefu Bazalovi a dnes v představenstvu carga skončil.

Se Žaludou souvisí i druhá změna ve vrcholných orgánech firmy ČD Cargo. V dozorčí radě skončil její předseda, bývalý poslanec Oldřich Vojíř (ODS), místo něj se stal členem Žaluda. Také dozorčí rada bude zřejmě na příštím jednání volit nového předsedu.

Vlak ČD Cargo

Vedení Českých drah Bazalovo odvolání zdůvodňovalo neúspěšným hospodařením carga, s čímž souvisí i přijímání údajně nevýhodných zakázek. Ačkoliv politici Žaludovi nečekané odvolání vedení společnosti ČD Cargo zpočátku vytýkali, ministr Bárta po seznámení se s výsledky mimořádného auditu podal na Bazalu trestní oznámení.

Jak nedávno napsal deník Mladá fronta Dnes, Vodička se nabídl ministerstvu sám. "Inicioval jsem to, lákalo mě zkusit něco jiného, tak jsem se nabídl," uvedl. Vodička má do ČD Cargo nastoupit jako krizový manažer, definitivního šéfa chtějí dráhy vybrat v mezinárodním výběrovém řízení.

Z Vodičky nebude generální ředitel, ale "jen" předseda představenstva.

Pozici generálního ředitele České dráhy zrušily, aby mohl Bazala odejít okamžitě. "Prioritou nového předsedy představenstva společnosti ČD Cargo bude vytvoření efektivní obchodní politiky a návrat k ziskovému hospodaření," uvedl Šťáhlavský. Společnost ČD Cargo vykázala za loňský rok ztrátu před zdaněním 378 milionů korun. Za rok 2008 přitom měla firma hrubý zisk 474 milionů Kč.

,

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...