9. listopadu 2011 18:33, aktualizováno  19:30 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Žaluda zůstává v čele ČD, rozhodla dozorčí rada

My jezdíme tak, jak si řekne objednavatel – stát, kraje. Oni chtějí zabezpečit, aby lidé dojeli k doktorovi. A nám hradí rozdíl mezi tržbou a skutečnými náklady. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy My jezdíme tak, jak si řekne objednavatel – stát, kraje. Oni chtějí zabezpečit, aby lidé dojeli k doktorovi. A nám hradí rozdíl mezi tržbou a skutečnými náklady. | foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

Petr Žaluda nadále povede České dráhy. Dozorčí rada odvolala Milana Matzenauera a Antonína Blažka. Nahradí je Vladimír Bail a Ctirad Nečas.

"Byli odvoláni dva členové představenstva. Místo jednoho zaujal zmíněný pan Bail a druhého střídá Ctirad Nečas," popisuje změny ministr dopravy Pavel Dobeš (VV).
 
Řídící výbor také změnil stanovy ČD. Nyní bude platit princip, že nad padesát milionů korun se smlouvy budou podepisovat vždy dvěma členy představenstva. Doposud mohl nadlimitní zakázky podepisovat sám generální ředitel. Nově byla kvůli tomu zřízena funkce prvního místopředsedy představenstva, do které byl jmenován Vladimír Bail.

ČTĚTE VÍCE:

Bývalý výkonný ředitel Tatry Kopřivnice a předseda představenstva Evraz Vítkovice Steel Bail byl podle Hospodářských novin žhavým kandidátem na post generálního ředitele společnosti. Nabídku mu údajně měl učinit přímo ministr dopravy Pavel Dobeš (VV). Ten ale spekulaci nepotvrdil. Kromě diskutovaného nástupu Baila média informovala o tom, že by do vedení Českých drah mohl být zvolen bývalý ministr dopravy Radek Šmerda.

Dozorčí rada Českých drah má devět členů. Tři z nich do rady volí zaměstnanci dopravce. V srpnu se členy dozorčí rady stali náměstek ministra dopravy Ivo Toman a ředitel kabinetu ministra Martin Riegl. Společně s odvoláním zástupce krajů hejtmana Jaroslava Palase (ČSSD) se spekulovalo o tom, že posilování vlivu ministerstva dopravy v dozorčí radě povede k odvolání současného šéfa drah Žaludy.

jfkJosef Kolina, ČTK