29. srpna 2013 10:16, aktualizováno  10:49 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Žaludova čísla neukázala celou pravdu. Dráhy prodělaly půl miliardy

Na zkušebním okruhu ve Velimi představily České dráhy nový typ vlaků pro osobní dopravu - RegioShark.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na zkušebním okruhu ve Velimi představily České dráhy nový typ vlaků pro osobní dopravu - RegioShark. | foto: ČTK

PRAHA České dráhy v pololetí prodělaly více než půl miliardy korun, konkrétně o 16 milionů více než loňském pololetí. Výsledek ovlivnily zejména investice a nákupy nových vozů.

"I přes výrazně rostoucí provozní ziskovost skupina vykázala celkovou ztrátu 510 milionů korun, což je primárně způsobeno masivními investicemi do modernizace vozidel a zaúčtováním daně z příjmu ve výši 320 milionů korun," uvedl k výsledkům předseda představenstva Českých drah Dalibor Zelený.

Žaludův pokus o záchranu

Generální ředitel Českých drah Petr Žaluda.

Část hospodářských výsledků za první pololetí zveřejnil koncem července bývalý management pod vedením dlouholetého šéfa drah Petra Žaludy.

Zpráva tehdy poukazovala zejména na zvýšení zisku před započtením úroků, odpisů a daní a snížení nákladů spojených s provozem vlaků.

Zabránit očekávané výměně ve vrcholných orgánech drah po příchodu nového ministra dopravy Zdeňka Žáka se tím ale původnímu vedení nepodařilo.

Kladného hospodářského výsledku dosáhl segment nákladní dopravy, přestože zaznamenal 11procentní pokles tržeb.

Úsporami v oblasti poradenských služeb, propagace a nájmů nákladních vozů se podařilo zlepšit zisk po zdanění z nákladní dopravy na 208 milionů korun proti 46 milionům za loňské první pololetí. Zelený ale zároveň připustil, že do výsledku se promítl prodej zbytného majetku za 85 milionů korun.

Se ztrátou 274 milionů korun po zdanění se naopak potýkala přeprava osob. Do ztráty segmentu osobní dopravy se podle očekávání promítly vyšší odpisy kvůli modernizaci vozidlového parku, vyšší úrokové náklady a nepříznivé dopady kurzového vývoje, uvedla společnost.

Převážily tak mírné zlepšení provozních výsledků v osobní dopravě, kde meziročně vzrostl počet cestujících o 21 tisíc osob a tím se i mírně (o 130 milionů korun) zvýšily tržby z hlavní činnosti.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz