26. února 2012 8:50 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Frankfurtské letiště ochromí na čtyři dny další stávka

Frankfurtské letiště ochromují stávky zaměstnanců. Na snímku pragotron infromující o zrušených letech | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Frankfurtské letiště ochromují stávky zaměstnanců. Na snímku pragotron infromující o zrušených letech | foto: ČTK

FRANKFURT Jednání o zlepšení pracovních podmínek části zaměstnanců mezinárodního letiště ve Frankfurtu nad Mohanem skončila krachem. Odborový svaz GdF proto svolal další stávku, která začne už dnes večer a potrvá zřejmě do čtvrtečního rána.

Poslední stávka přitom skončila teprve ve středu. Do minulé stávky vstoupilo zhruba 200 zaměstnanců, kteří mají na starosti řazení, navádění a parkování letadel. Stávka trvala skoro týden a musely být kvůli ní zrušeny stovky letů, včetně těch do Prahy. Letecký přepravce Lufthansa očekává problémy i tentokrát, tak jako minule ale bude přednostně odbavovat lety za oceán.

Stávky ve Frankfurtu:

Odboráři minulou stávku přerušili, aby mohla začít jednání se společností Fraport, která letiště provozuje. Jednání ale už v pátek večer narazila na problémy. Agentura AP informovala, že odboráři společnost Fraport obvinili, že předložila "naprosto nepřijatelnou" nabídku. Odbory proto rozhodly, že v neděli ve 21:00 se začne stávkovat znovu, a to až do čtvrtečních 5:00.

Fraport odboráře za jejich požadavky tvrdě kritizoval. Odbory chtějí svým členům vyjednat nejen lepší pracovní podmínky, ale především razantní zvýšení platů. To by mělo činit až 70 procent. Odbory tvrdí, že chtějí pro zaměstnance jen takové platy, jaké jsou na jiných letištích.

Frankfurt je největším letištěm v Německu a třetím nejrušnějším v Evropě.

Denně odbaví zhruba 1300 letů, většinu jich zajišťuje vlajkový letecký přepravce Lufthansa. Loni prošlo frankfurtským letištěm rekordních 56,44 milionu cestujících, což byl meziroční nárůst o 6,5 procenta.

Lidovky.cz, ČTK