Pondělí 6. dubna 2020svátek má Vendula 18 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Zaměstnanci podrželi SkyEurope. Zatím nekončí

Letadlo SkyEurope | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letadlo SkyEurope | foto: Reprofoto

VÍDEŇ/PRAHA Slovenská nízkonákladová letecká společnost SkyEurope zatím nekončí. Zaměstnanci aerolinek souhlasili se zdržením červencových mezd. Pokud by to odmítli a dožadovali se jejich včasné výplaty, soudem stanovený správce by provoz aerolinek ukončil. Vídeňské letiště však o půlnoci přestane odbavovat odlety SkyEurope poté, co firma nezaplatila své dluhy.

Informaci přinesl server iDnes.cz. Podle něj dnes firma zaměstnancům e-mailem oznámila, že nedostanou včas červencovou výplatu a poprosila je o souhlas s dalším zdržením. Podle iDnes.cz lidé na návrh přistoupili. Firma to oficiálně nekomentovala.

Vídeňské letiště Flughafen Wien dnes splnilo své předchozí varování.

"Navzdory dlouhým a intenzivním rozhovorům se SkyEurope nebyly nezaplacené dluhy do pátku 15:00 uhrazeny. Flughafen Wien proto do páteční půlnoci ukončí všechny služby pro SkyEurope," uvedlo letiště. Upozornilo však, že bude nadále odbavovat příchozí lety SkyEurope. Zatím není jasné, jak na to budou SkyEurope reagovat.

SkyEurope se dlouhodobě potýkají s dluhy, aktuálně fungují pod soudní ochranou před věřiteli.

Podle mluvčího Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamury by případným krachem SkyEurope bylo postiženo zřejmě více než deset tisíc českých turistů. "Odhadujeme, že je v současnosti několik tisíc Čechů se SkyEurope v zahraničí a ještě větší množství má zakoupené letenky a ještě neodletěli," uvedl.

Naděje na vrácení jejich peněz by byla podle Okamury velmi malá, protože letecké společnosti nejsou pojištěny proti úpadku. Lidé tak nemají žádný zákonný nárok na vrácení zaplacených letenek.

SkyEurope je druhým největším dopravcem na pražském ruzyňském letišti a každodenně vylétá z Česka přibližně deset letů této společnosti se stovkami českých turistů. "Například jen za včerejšek letělo z Prahy jedenáct letů této letecké společnosti," upozornil Okamura. "Čechům, kteří by byli v okamžiku krachu v zahraničí, nezbývá bohužel nic jiného, než si za vlastní peníze koupit letenku zpět u jiné letecké společnosti," dodal.

Postižení cestující mohou svoji pohledávku přihlásit v rámci insolvenčního řízení, které již nyní probíhá, nebo po vyhlášení případného krachu je možno uplatnit nárok v rámci konkurzního řízení. Jelikož však SkyEurope nemá prakticky žádný majetek a nevlastní ani letadla, tak je naděje na získání peněz zpět velmi malá, uzavřel Okamura.

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...