Pátek 27. listopadu 2020svátek má Xenie -2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Zastavení D11 je špatná zpráva, míní hejtman. Lidé jsou prý rukojmími sporu

Stávající konec dálnice D11 u Hradce Králové. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stávající konec dálnice D11 u Hradce Králové. | foto: ČTK

HRADEC KRÁLOVÉ Sdružení stavebních firem v čele s Eurovií CS podmínečně odstoupilo od smlouvy s Ředitelstvím silnic a dálnic (ŘSD) na výstavbu dálnice D11 z Hradce Králové do Smiřic. Společnosti Eurovia, Metrostav a Swietelsky si stěžují, že jim ŘSD řádně nepředalo staveniště. Sdružení odmítá, že by důvodem pro odstoupení bylo od smlouvy bylo to, že budou chtít za stavbu víc peněz.

ŘSD se brání tím, že firmy odmítly staveniště převzít a snaží se ho dostat pod tlak. Ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) chce se stavbaři jednat. Královéhradecký hejtman Jiří Štěpán (ČSSD) věří, že se firmy s ŘSD dohodnou, a obyvatelé kraje nebudou rukojmími sporu.

Stavba úseku D11 z Hradce Králové do Smiřic v délce 15,5 kilometru začala loni v říjnu. Sdružení mělo úsek postavit za 2,59 miliardy korun bez DPH. Hotový měl být v roce 2022.

Firmy ale staveniště dosud nepřevzaly. „Po dokončeném archeologickém průzkumu je prostor budoucí stavby ve stavu, který není v souladu s uzavřenou smlouvou, na což jsme ŘSD opakovaně upozornili. ŘSD se přitom nijak nemá k tomu, aby plochy určené pro výstavbu do potřebného stavu uvedlo,“ řekl generální ředitel Eurovia CS Martin Borovka.

ŘSD: Zhotovitel dostal všechny potřebné pokyny

Ředitel ŘSD Jan Kroupa s jeho tvrzením nesouhlasí. „Zhotovitel dostal veškeré potřebné pokyny, které reagovaly na změny na staveništi, do dnešního dne je však neprovedl,“ uvedl v úterý Kroupa. Firmy se podle něj snaží dostat ředitelství pod tlak.

Předmětem sporu je i cena stavby. ŘSD údajně firmám dosud nesdělilo termín zahájení prací a podle sdružení kvůli tomu vypršela cenová nabídka na stavbu. „Nyní má sdružení dle smlouvy nárok na její opětovné sjednání a to tak, aby zohlednila cenový nárůst vstupních surovin a služeb za dobu, která mezitím uplynula,“ uvedl obchodní ředitel Metrostavu Karel Volf.

ŘSD se brání tím, že Eurovia svou nabídku kalkulovala stejně jako ostatní uchazeči a podpisem smlouvy se za cenu postavila. „Vyjednáváme o způsobech řešení, aby mohla stavba pokračovat,“ dodal Kroupa.

Ťok: Úseky chci stále otevřít do roku 2022

Eurovia se ohradila proti tvrzením, že důvodem pro odstoupení od smlouvy byla především snaha o navýšení ceny. „Sdružení firem má zájem stavbu realizovat, uvedené překážky však představují pro společnosti závažná právní a ekonomická rizika, která na sebe nejsou ochotny namísto státu převzít,“ uvedla mluvčí firmy Iveta Stočková.

Ministr dopravy Ťok na Twitteru uvedl, že úseky D11 z Hradce až do Jaroměře chce stále otevřít v roce 2022. Svolal jednání s šéfy Eurovie a ŘSD. „Musíme si vyjasnit, co stalo a rychle najít řešení,“ uvedl.

29.ledna 2019 v 12:38, příspěvek archivován: 29.ledna 2019 v 16:53

Stavební firmy na D11 chtějí víc peněz, než vysoutěžily. Svolávám jednání s ředitelem ŘSD Kroupou a šéfem Eurovie Borovkou. Musíme si vyjasnit, co stalo a rychle najít řešení. Úseky z Hradce až do Jaroměře chceme otevřít v roce 2022.

V dohodu mezi ŘSD a stavebními firmami doufá i hejtman Štěpán. „Pokud by skutečně došlo ke zdržení stavby o několik let, je to zásadní zádrhel a jedna z nejhorších zpráv, které jsme mohli slyšet,“ řekl. Od ministra Ťoka a od ŘSD chce vysvětlení. Sám bude připraven pomoci s řešením situace.

Starostové Náchoda a Trutnova jsou znepokojeni

Hrozba zdržení stavby dálnice znepokojila starosty Náchoda a Trutnova, kteří se stavbu D11 v minulosti velmi zasazovali. Starosta Náchoda a poslanec Jan Birke (ČSSD) záležitost označil za malér a za kolosální neschopnost, z nichž by měl premiér Andrej Babiš (ANO) vyvodit důsledky.

Předseda poslaneckého klubu ODS a bývalý ministr dopravy Zbyněk Stanjura je přesvědčený, že pokud se v souvislosti s podmínečným odstoupením stavebních firem ukáže pochybení státu, měl by Ťok odstoupit.

Podle předsedy poslaneckého klubu TOP 09 Miroslava Kalouska hnutí ANO nestoudně svaluje vinu za současnou situaci na své předchůdce před 20 lety. Mikuláš Ferjenčík (Piráti) má obavu, jestli není snaha skrze firmy „vytáhnout ze státu více peněz“.

Plaga: Stát zaplatí doučování slabších žáků, zvažujeme školu o prázdninách

Ministr školství Robert Plaga | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Příští týden by už konečně mohlo být zřejmé, kdy se minimálně prvňáčci a druháci vrátí do školních lavic. Do konce...

Covid může zabíjet i kvůli přehnané imunitě. V ohrožení nejsou jen oslabení

Druhá vlna pandemie v pražské nemocnici Na Bulovce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Většina nakažených vyleží covid-19 doma. Pro část pacientů s vážným průběhem je ale koronavirus doslova zabijákem. Tedy...

ANALÝZA: Mlčenlivá pomsta. Američané se bojí říkat, co si myslí, ukázaly volby

Jak volilo americké vnitrozemí? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Amerika odvolila a nikdo nevěděl, kdo vyhrál, i když Joe Biden to pak začal mít stále více na dosah, byť jen o nos. Ale...