Středa 21. října 2020svátek má Brigita 14 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Zátopek konečně může do Německa. ČD už ale mají jiné lokomotivy

Lokomotiva zvaná Zátopek od Škody Transportation. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lokomotiva zvaná Zátopek od Škody Transportation. | foto: Petr LundákMAFRA

PRAHA Lokomotiva řady 380 nazývaná Emil Zátopek konečně může do Německa, kde jí chyběla potřebná povolení pro provoz v dvousetkilometrové rychlosti. České dráhy však již pro trasu přes Berlín do Hamburku pronajaly deset lokomotiv Vectron.

O udělení povolení informoval server zdopravy.cz. „Je to pravda, nakonec se nám podařilo všechna potřebná povolení získat,“ řekl webu mluvčí Českých drah Radek Joklík.

Vlaky, které vyrábí plzeňská Škoda Transportation, do teď mohly v Německu jezdit rychlostí 200 km/h jen bez vagonů. Majitel tamní železniční sítě DB Netz se totiž obával, že lokomotiva bude nadměrně opotřebovávat koleje a mosty.

Zátopek měl přitom podle původního plánu vyrazit na trasu mezi Prahou, Drážďany, Berlínem a Hamburkem. Kvůli chybějícímu povolení však dopravce musel lokomotivy nasadit na jiné linky. Řada 380 tak jezdí na Slovensko či do Rakouska a Maďarska.

Lokomotiva zvaná Zátopek od Škody Transportation.
Lokomotiva řady 380 nazývaná Emil Zátopek

Kvůli tomu, že ČD neměly k dispozici lokomotivy s povolením pro provoz v rychlosti 200 km/h, musela linka do Hamburku v Drážďanech přepřáhnout na německou lokomotivu. Tamní dráhy však požadují, aby na trase ČD provozoval vlastní stroje.

Lokomotiva Siemens Vectron v barvách Českých drah.

Lokomotiva Siemens Vectron

ČD dráhy proto nakonec za 1,6 miliardy korun pronajaly deset lokomotiv Siemens Vectron, které začnou jezdit do Drážďan v prosinci a po zaškolení německého personálu budou příští rok jezdit celou linku do Hamburku.

ČD si původně objednaly celkem 20 lokomotiv řady 380 již v roce 2004 za 2,7 miliardy korun. Výrobce však jednotky dodal s několikaletým zpožděním až v roce 2013. Vzniklý spor nakonec řešil rozhodčí soud.

Dopravce po výrobci požadoval penále za pozdní dodávku, Škoda Transportation naopak chtěla doplatek ceny navýšený o úroky. Národní dopravce spor prohrál a musel zaplatit dalších 1,2 miliardy korun.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....