Čtvrtek 22. října 2020svátek má Sabina 17 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Zavádění mýtného v Praze není na pořadu dne, sdělil europoslanec Pospíšil

Hustá doprava v Praze. ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hustá doprava v Praze. ilustrační snímek | foto: Lidovky.cz

PRAHA Pražští zastupitelé TOP 09 odmítají zavedení mýtného v hlavním městě do doby, než se dostaví jeho vnitřní i vnější okruh. Není to na pořadu dne, sdělil ve čtvrtek předseda zastupitelů TOP 09 a europoslanec Jiří Pospíšil. Záměr mýtného představil tento týden náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN). Podle něho chce magistrát jednat s ministerstvem dopravy o změně zákona, která by to umožnila.

TOP 09 a STAN jsou součástí Spojených sil pro Prahu, které vládnou s Piráty a Prahou Sobě. Koalice měla mezi sebou již několik neshod, poprvé jde o spor uvnitř Spojených sil.

„Chci uklidnit Pražany, že zavedení mýtného za vjezd do Prahy není na pořadu dne. Respektujeme názor náměstka Hlubučka, ale v současnosti ho považujeme za nereálný,“ uvedl Pospíšil. Pro TOP 09 je podle něho prioritní co nejrychlejší dokončení Pražského a Městského, tedy vnitřního okruhu. „Do té doby jsou úvahy o mýtném zbytečné,“ dodal Pospíšil.

Hlubuček s Pospíšilem nesouhlasí. „V květnu jsme schválili plán udržitelné mobility, který počítá se zavedením mýta na vjezd vysokoemisních vozidel do centra od roku 2023. Je to jediný účinný nástroj, jak bojovat proti znečištění vzduchu v Praze,“ uvedl. Na zavedení mýta podle něho dostavba silničních okruhů nemá vliv. „Mýto přece nikomu nezakazuje vjet do centra Prahy. Jen ti, kteří svým vozidlem znečišťují vzduch, za to zaplatí,“ sdělil Hlubuček.

„Buď nevěděli, na co kývli, nebo během tří měsíců změnili názor o 180 stupňů a neřekli nám to. Obojí je pro Pražany špatná zpráva,“ řekl radní o výhradách TOP 09. S kolegy je připraven jednat.

Zatěžovat Pražany zavedením mýta nechce v současné době ani ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO). „Jako Pražan si nedokážu představit, že bych měl zpoplatňovat občanům jízdu po Praze. Za ministerstvo dopravy neplánuji zatěžovat občany poplatky za užívání místních komunikací. Zvlášť ve chvíli, kdy nejsou dokončeny okruhy, na čemž ale intenzivně pracujeme,“ řekl serveru Novinky.cz.

Hlubuček společně s Tomášem Voříškem z magistrátní komise pro udržitelnou energii a emise uvedli, že by město chtělo během měsíce vyvolat první jednání s ministerstvem. V řádu několika měsíců pak chce mít připravenu studii proveditelnosti zavedení mýtného, která nastíní další možné kroky. Reálný odhad možnosti zavést mýto je podle představitelů města tři až pět let.

V magistrátní koalici se jedná již o několikátý názorový rozpor mezi jednotlivými stranami. Pospíšil se například dostal do sporu s Piráty a primátorem Zdeňkem Hřibem (Piráti) kvůli možné kontrole bytů prostřednictvím elektroměrů. Spojené síly a Piráti se přeli také o budoucnost Pražské plynárenské a případné odvolání jejího ředitele Pavla Janečka. Tomuto sporu předcházel konflikt mezi Piráty a TOP 09 ohledně vyplacení tantiém pro bývalé členy dozorčí rady firmy. Neshody byly také ohledně pokračování privatizace bytů a Pospíšil a Hřib se rozcházeli i v otázce obnovy mariánského sloupu na Staroměstském náměstí.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....