20. listopadu 2014 11:06 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Závažné prohřešky na benzinkách. Při kontrole propadl hlavně LPG

Stojan s palivem LPG. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stojan s palivem LPG. | foto: Shutterstock

PRAHA Kontroloři z České obchodní inspekce (ČOI) zjistili při kontrole českých benzinek závažné prohřešky. Testováním neprošlo sedm vzorků paliv. To na první pohled není mnoho, ale podle inspektorů se jednalo o velmi špatná paliva. Mluví i o možném pančování.

Z kontroly vyšel nejhůř plynový pohon LPG, který neprošel ve třech případech. Není to první případ, kdy testy zjistily problémy právě u tohoto moderního paliva. Problémem byl příliš vysoký obsah síry, který může mimo jiné způsobit korozi.

„Odchylky mohly být způsobeny odlišným složením paliva v důsledku výrobní vady nebo úmyslné manipulace,“ nevyloučil pančování u plynových pohonů mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

PSALI JSME:

Kontroloři odebrali na českých čerpacích stanicích celkem 225 vzorků, z nichž sedmmělo nevhodné složení. Na místě vydali zákaz prodeje deseti tisíc litrů různých paliv v hodnotě zhruba 300 tisíc korun.

Testy neprošly ještě dva vzorky motorové nafty, po jednom benzin a směsné palivo. Kontroly na pumpách budou pokračovat do konce tohoto roku.

mipMichal Pavec

Velikonoce s dětmi: Tři tipy na nejkrásnější kraslice
Velikonoce s dětmi: Tři tipy na nejkrásnější kraslice

Velikonoce jsou za dveřmi! Připravili jsme pro vás několik tipů na zdobení vajíček, které zvládnete s nejmenšími i staršími dětmi.

Najdete na Lidovky.cz