22. ledna 2010 20:06 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Závěr komise: elektronické viněty jsou nevýhodné a nespolehlivé

Elektronické „viněty“ (na snímku) by vysílaly signál na dálnici do mýtných bran. Tak by bylo možné zjistit, zda má auto zaplacený poplatek a kolik je aut v daném okamžiku na dálnicích. Majitel by přesto měl být anonymní. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Elektronické „viněty“ (na snímku) by vysílaly signál na dálnici do mýtných bran. Tak by bylo možné zjistit, zda má auto zaplacený poplatek a kolik je aut v daném okamžiku na dálnicích. Majitel by přesto měl být anonymní. | foto: ČTK

PRAHA Expertní skupina ministerstva dopravy nedoporučila projekt elektronických vinět. Z výsledků šetření komise vyplývá, že za změnu klasických papírových dálničních známek na elektronické viněty stát zaplatí celkem osm miliard Kč.

Náklady na zavedení vinět, které mají od příštího roku nahradit klasické papírové dálniční známky, by činily 1,6 miliardy korun ročně. Informovala o tom Česká televize (ČT). Vytištění klasických známek přitom stojí 300 milionů korun ročně. Projekt navíc vykazuje řadu technických problémů, uvedla ČT.

Viněty jsou schválené

Zavedení elektronických vinět i přes nesouhlas jejího hospodářského výboru a Senátu schválila sněmovna loni v červnu.

Někteří poslanci se na poslední chvíli snaží zavedení vinět zabránit. Jejich návrh ale zatím nebyl zařazen do programu příští schůze Poslanecké sněmovny. Ta začíná příští úterý.

"Bude-li tady špatné řešení, jež bude představovat ztrátu pro stát jednotky miliard, tak samozřejmě do toho by stát neměl jít," řekl předseda expertní skupiny ministra dopravy Petr Moos.

Systém navíc nefunguje bezchybně. Čidlo na mýtné bráně totiž zatím nezachytí elektronickou vinětu v autě, které jede rychleji než 160 kilometrů v hodině. Řidiči, kteří by před bránou úmyslně zrychlili, by pak ve snaze ušetřit, mohli ohrozit ostatní účastníky dopravy. Spojení viněty s čidlem ruší i vyhřívané přední sklo u novějších aut, informuje ČT.

Také z ministerstva dopravy už začínají zaznívat pochybnosti. "My jsme od začátku tvrdili, že nám v tom zákoně vadí přenositelnost, a díváme se ještě, jak toto ustanovení změnit, a také ještě nemáme v rozpočtu prostředky na zavedení tohoto systému," řekl ministr dopravy Gustav Slamečka. Podle prvních odhadů by tím mohla státní pokladna přijít, oproti současným výnosům ze známek, o více než dvě miliardy korun.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz