Pátek 10. července 2020svátek má Libuše, Amálie 30 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Problémový exit z Blanky se kvůli zácpám zavírat nebude. Policie na to nemá právo

Křižovatka u Prašného Mostu před vjezdem do tunelového komplexu Blanka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Křižovatka u Prašného Mostu před vjezdem do tunelového komplexu Blanka. | foto:  František Vlček, MAFRA

PRAHA Před necelými dvěma měsíci si radní z Prahy 6 prosadili uzavírání jednoho z výjezdů tunelu Blanka v dopravních špičkách. Podle nich exit nepřiměřeně zahlcuje auty Vítězné náměstí a jeho okolí. Od té doby však k uzavírce z tohoto důvodu došlo jen jednou. V neděli 25. září – a to jen cvičně. A podle všeho i naposledy.

Jde o radikální opatření, názory na něj se hodně různí. Ale faktem je, že zatěžující kolony v této části města – nedaleko Pražského hradu – stojí dál. Uzavírání výjezdu na křižovatce Prašný Most povolil 22. září se skřípějícími zuby radní hlavního města pro dopravu Petr Dolínek (ČSSD). O tři dny později se konala zkouška mimo dopravní špičku. A pak už nic.

Radní Dolínek předal rozhodování o uzavírkách ve směru na Vítězné náměstí policejní obsluze dopravního dispečinku, který řídí dopravu v Praze a nastavuje například intervaly na světelných křižovatkách. Policisté smějí také zavírat tunely, ale jen proto, aby se v nich netvořily kolony.

Zjednodušeně řečeno: o uzavírání kvůli dopravní situaci měl rozhodovat dispečink, který na to nemá právo.

JAK DOPADLA ZKOUŠKA

  • Závěry z cvičného uzavření exitu Prašný Most (neděle 25. září) vyznívají až komicky.
  • 43 vozidel nerespektovalo zákaz vjezdu na rampu a použilo ji k výjezdu na Prašný most, 8 aut se couváním vrátilo z rampy do tunelu.
  • Policejní dispečink zkoušku ukončil v 10.52, trvala necelé čtyři hodiny. Řidiče nezastavilo ani několik stupňů upozornění včetně žlutých šipek, které vyvádí šoféry z odbočovacího pruhu.
  • Vozidla, která nemohla odbočit na Prašný Most, vyjela následujícím výjezdem na Letné a k jízdě do Dejvic většinou použila Pelléovu ulici.

„K uzavření výjezdu z tunelu na Svatovítskou ulici v souvislosti s dopravní situací okolo Vítězného náměstí by měl být kompetentní silniční správní orgán Magistrátu hlavního města Prahy,“ vzkázal mluvčí pražské policie Jan Daněk. Jednalo by se o takzvané dopravě inženýrské rozhodnutí a to smí nařídit jen magistrátní odbor dopravy.

Podle jeho vysvětlení se výjezd z jakékoliv rampy tunelu uzavírá například kvůli nehodě nebo jiné mimořádné situaci. „V případě, že bezpečnostní systém vyhodnotí nebezpečí z důvodu stojících vozidel v tunelu, je omezován vjezd vozidel do tunelu, nikoliv jejich výjezd,“ dodal mluvčí Daněk.

Politici z radnice Prahy 6, kteří na konci září slavili malé dopravní vítězství, jsou nyní hodně rozladění. Slíbené opatření, které by část aut zadrželo pod zemí a vypustilo na jiném místě, se konalo jen jednou. Nepomohlo ani několik zoufalých telefonátů z radnice na dopravní dispečink.

Nyní se ukazuje, že policisté z velínu problematický výjezd na Prašném Mostě zavřít nemohli. „Vnímám to jako alibismus představitelů hlavního města,“ prohlásil starosta šesté městské části Ondřej Kolář (TOP 09). Věří, že dopravu aspoň částečně „naředí“ otevření rekonstruované ulice Korunovační, které je v plánu na polovinu prosince.

Křižovatka Prašný Most.

Křižovatka Prašný Most.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Nyní si ale starosta zoufá. Právě zmíněná křižovatka Prašný Most, kde se protínají frekventované ulice Milady Horákové a Svatovítská, je podle něj hlavně v odpoledních špičkách zoufale neprůjezdná.

„Když je tam stupeň dopravy čtyři až pět, někteří řidiči se otáčejí na světelné křižovatce, což je samozřejmě přestupek. Odbočují doleva směrem k Vozovně Střešovice a zácpu objíždějí například přes rezidenční čtvrť Ořechovka,“ zlobí se starosta Kolář.

Pražský tunel Blanka
Vliv tunelu Blanka na vybraná místa pražské dopravy.

Lidovky.cz oslovily s prosbou o vyjádření i pražského radního pro dopravu Petra Dolínka, ale na opakovaně položené otázky neodpověděl.

Odpůrci uzavírání exitu na Prašném Mostě namítají, že nejde o skutečné řešení. Podle nich řidiči vyjedou z tunelu jinudy a na povrchu tak zahltí například Letnou.

ODBOČENÍ DO SVATOVÍTSKÉ

  • Oblasti Svatovítské ulice a Vítězného náměstí by mělo aspoň částečně pomoci opatření, které už podle informací serveru Lidovky.cz schválil pražský magistrát.
  • Semafor na křižovatce Prašný Most nově pustí ke „Kulaťáku“ méně aut. Vypne se zelená šipka pro odbočování vpravo ve směru od Letné.
  • Auta tak budou smět do Dejvic odbočovat kratší dobu.
Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!