Středa 25. listopadu 2020svátek má Kateřina 2 °C mlha Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Roční kupon až za 4380, jízdenky o 8 korun dražší? MHD v Praze možná zvedne ceny už v první půlce příštího roku

Pražská hromadná doprava. (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pražská hromadná doprava. (ilustrační foto) | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

PRAHA Jízdenky v pražské městské hromadné dopravě (MHD) by mohly v prvním pololetí příštího roku zdražit o osm korun. Za roční kupon si pak cestující připlatí až 730 korun. „Přestože víme, že to není populární krok, je nutný, aby hromadná doprava v Praze nezkolabovala,“ řekl pro server Lidovky.cz náměstek pro dopravu Adam Scheinherr (Praha Sobě).

„Oproti roku 2000 došlo k navýšení komfortu pro cestující, ale nikdy na to nebylo reagováno tržbami z jízdenek. Pokud budeme chtít komfort navyšovat i nadále, ať už v podobě metra D nebo výstavbou nových tramvajových tratí, musíme jít alespoň s mírou inflace,“ vysvětluje Scheinherr.

Třicetiminutová jízdenka by tak od příštího roku měla místo 24 korun vyjít na 32 a devadesátiminutová by zdražila z 32 na 40 korun. V případě ročního jízdného cena pravděpodobně překročí 4000. „U ročního se dneska platí deset korun na den, uvažujeme o zdražení o korunu nebo rovnou o dvě,“ řekl Scheinherr. Za roční jízdné by pak Pražané zaplatili buďto 4015 nebo 4380, místo současných 3650.

Podle Scheinherra se jízdné v Praze v minulosti nenavyšovalo. „Naopak se ještě dvakrát snižovalo,“ říká. „Přitom ale v Praze rostly platy – před dvaceti lety si lidé za průměrný plat mohli koupit tři roční jízdenky, dneska si jich mohou koupit devět,“ sdělil Scheinherr s tím, že za poslední dvě dekády významně rostly také náklady na platy řidičů a energie. 

Podle zjištění serveru Lidovky.cz roční kupon na MHD zlevnil jen jednou, a to před pěti lety, do té doby od přelomu tisíciletí podražilo jízdné několikrát.

Kvůli nedostatku zahraničních turistů i jarní plošné karanténě sčítají Dopravní podnik hl. m. Prahy i pražský magistrát obří ztráty. Že by ale ke zdražení jízdného v Praze vedla právě pandemie koronaviru, Scheinherr odmítá. „Na ztráty způsobené pandemií už sice některé dopravní podniky reagují omezováním jízdních řádů nebo zdražováním, v případě Prahy se ale vedou diskuze o zdražování jízdného už poměrně dlouho,“ říká.

Praha ročně dotuje celou MHD asi z 80 procent, tržby z jízdenek každoročně tvoří pětinu jejího rozpočtu. Letos ale v důsledku pandemie klesly o dalších deset procent, budou tak až o 1, 7 miliardy korun nižší.

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

David Sedmera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...