Neděle 28. února 2021svátek má Lumír 1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Že dispečeři hospodaří dobře? Počkejte si na moji kontrolu, říká exministr Žák

Zdeněk Žák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zdeněk Žák | foto: MAFRA – Michal Šula

PRAHA Audit Nejvyššího kontrolního úřadu ukázal, že se v Řízení letového provozu nekradlo. Zda se však jeho tučný zisk využívá účelně, to ukáže až moje ministerská kontrola, říká bývalý šéf resortu dopravy Zdeněk Žák.

V pondělí zveřejnil NKÚ výsledky kontrolní akce v jednom z nejúspěšnějších státních podniků, podle nichž hospodařilo ŘLP v letech 2011 a 2012 dobře. Výtky kontrolorů směřují převážně na zakladatele podniku – ministerstvo dopravy. Resort například nebyl schopný dosud vypracovat koncepci letecké dopravy, přestože mu to ukládá zákon. 

„Kontrola NKÚ plně potvrdila mě předpoklady. Tedy že Řízení letového provozu nebyla že strany ministerstva věnována patřičná pozornost věčně – tedy úkoly, strategie, účast na kontrolních mechanismech – ani ekonomický. Že tedy bylo správné na ne zaměřit pozornost a vyslat tam i vlastní vnitřní audit,“ řekl k tomu serveru Lidovky.cz exministr Žák.

Zlaté vejce

Dopravní letadlo (ilustrační foto).

ŘLP je státní podnik, který vznikl v lednu 1995. Poskytuje veřejné letecké služby uživatelům vzdušného prostoru České republiky a na letištích Letiště Václava Havla - Praha, Brno - Tuřany, Ostrava - Mošnov a Karlovy Vary.

V roce 2011 ŘLP zvýšilo hrubý zisk meziročně o 38,1 procenta na 280 milionů korun a o rok později navýšilo hrubý zisk o pětinu. Při stagnaci obratu na zhruba 3,2 miliardy korun společnost vydělala 336,8 milionu korun.

Zdrojem příjmů podniku jsou z více než 95 procent letové provozní služby.

Šéf dopravy v době prezidentské vlády vyslal k letovým dispečerům vlastní kontrolory. Ministerský audit měl být podle mnohých předzvěstí odvolání šéfa ŘLP Jana Klase. Proti hrozícím změnám ve vedení podniku se postavili odboráři.

„Byla to naše jediná organizace, kde ministerský audit nebyl. Jinde přitom probíhají permanentně a nikdo s nimi nemá problém. Reakce ŘLP mě šokovala – když tam pošlete kontrolu, málem vznikne zemětřesení, stávka, vzpoura,“ vzpomíná Žák, podle kterého byl audit ministerstva zaměřen jinak než kontrola NKÚ.

„(Audit) byl zaměřen více kvalitativně: jak se s majetkem hospodaří a jak je využíván. Zda je generovaný zisk přiměřený obratu a aktivitám, zda náklady na propagaci a reklamu jsou nejen zaúčtovány správně, jak konstatuje NKÚ, ale také účelné,“ vysvětluje exministr.

ŘLP je podle něj hlavně „servisní organizace pro jednu směnu dispečerů“. „Ti musí někde sedět, mít funkční techniku, dostávat mzdy - to je jejich hlavní předmět činnosti ŘLP. Prokazatelně generují zisk, ale využívají ho účelně?“ ptá se Žák.

Lukrativní podnik je známý svými nadstandardními výhodami pro zaměstnance. Průměrný plat zaměstnanců v ŘLP přesahuje v jako jediné státní firmě sto tisíc korun. Server Lidovky.cz také informoval o štědrých benefitech – na požitky může každý zaměstnanec teoreticky čerpat až 60 tisíc korun ročně.

Detaily? Nechci si nabíhat

Závěry kontroly zadané Žákem dosud nejsou veřejné. Audit totiž oficiálně stále probíhá  a je ve fázi námitkového řízení. „Kontroloři nyní zpracovávají postoj ŘLP a v nejbližší době celý spis předloží ministrovi k podpisu,“ sdělil serveru Lidovky.cz mluvčí ministerstva Martin Novák.

Blíže ho komentovat nechtělo ani ŘLP. „S ohledem na skutečnost, že ministerstvo dopravy zatím nevydalo závěrečnou zprávu o provedené kontrole, nemůžeme poskytovat dokumenty, které této zprávě předcházejí,“ uvedl mluvčí podniku Richard Klíma.

ČTĚTE TAKÉ:

„Mám předběžně přehled, co ministerská kontrola předběžně zjistila, ale ze zákona o tom nemohu hovořit,“ říká Žák, který si prý nechce „zbytečně nabíhat“.

„Ministr se samozřejmě s výsledky kontroly seznámí a dle toho zaujme případné stanovisko. Nicméně očekává, že organizace bude nadále dobře plnit svěřené úkoly, které vyplývají z její funkce,“ uzavírá Novák.

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!