25. února 2009 16:24 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Železničáři žádají miliardy od vlády

Železnice slibuje, že za peníze od vlády vytvoří pracovní místa | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Železnice slibuje, že za peníze od vlády vytvoří pracovní místa | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Veřejné investice do dopravní infrastruktury a vyšší podpora modernizace vozového parku na železnici by pomohly čelit ekonomické krizi. Podle Asociace podniků českého železničního průmyslu (ACRI) každá miliarda korun na obnovu vozidel přinese vytvoření asi 500 nových pracovních míst, na něž navazují subdodavatelé komponentů a služeb.

Německo k podobnému kroku přistoupilo, peníze jdou do silnic a železnic. Ve chvíli kdy tamní dráhy podepsaly největší zakázku na obnovu vozového parku v historii, vyhlásila Deutsche Bahn cíl podpořit zaměstnanost a nyní nakupuje vlaky za dvě miliardy eur (téměř 57 miliard Kč).

"Česko se zatím k podobnému kroku staví poněkud rezervovaně, přestože firmy sdružené v ACRI zaměstnávají v ČR přes 22.000 pracovníků, mají roční obrat přes 70 miliard Kč, vyvážejí přes 40 procent produkce a nemalou měrou přispívají k tvorbě HDP," řekla šéfka ACRI Marie Alžběta Vopálenská.

Podle ní se o nutnosti obnovovat a modernizovat kolejová vozidla v ČR sice neustále hovoří, ale tempo ani peníze tomu neodpovídají. Na kolejích jezdí vlaky staré v průměru 20 až 25 let, ale také padesátileté stroje. Peníze lze ale získávat i z fondů EU. Příkladem je ministerský program pořízení a obnovy kolejových vozidel, z něhož se už třetí rok hradí obnova parku nejen Českých drah.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!