Středa 2. prosince 2020svátek má Blanka -5 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Železnice v Praze úplně jinak? Ve hře jsou luxusní expresy na letiště i nový tunel

Hlavní nádraží v Praze. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hlavní nádraží v Praze. | foto: Reprofoto Playtvák

PRAHA Luxusní vlaky svištící většinu času tunelem z budoucí stanice Opera na ruzyňské letiště. Jízdní doba deset minut, cena kolem sta korun. To je jen malá výseč z vize, která ve čtvrtek zamíří mezi poslance. Návrh sepsal železniční expert Emanuel Šíp a zaštiťuje jej Hospodářská komora.

Klíčovou myšlenkou je co nejlepší kolejové propojení na Letiště Václava Havla. Ideálně ze tří směrů: vysokorychlostními vlaky z centra Prahy (10 minut), Ústí nad Labem (20 minut) a Plzně (30 minut). Projekty s daty zprovoznění po roce 2030 tak dostaly rozměr, který dosud neměly.

Nyní plánované rychlé tratě by totiž podle návrhu Hospodářské komory neměly vést jen do středu metropole, ale i na letiště, které ročně odbaví více než třináct milionů pasažérů. Navíc by lidé cestovali na palubách rychlých vlaků, což může pražské letištní terminály ještě zatraktivnit.

Ve čtvrtek se materiál sepsaný exšéfem Českých drah Emanuelem Šípem poprvé oficiálně dostane do rukou celostátním politikům. Projednají jej členové sněmovního podvýboru pro dopravu.

„Je to oživení staré myšlenky, která se poprvé objevila už v roce 1995, ale kvůli tehdejšímu menšímu vytížení letiště spadla pod stůl. Anketa Hospodářské komory mezi 320 podnikateli nám nyní ukázala, že propojení letiště vysokorychlostními vlaky považuje více než 80 procent dotázaných za potřebné,“ líčí Šíp, který dříve působil také jako náměstek na ministerstvu dopravy.

Logická je i podpora z Ústeckého kraje či Drážďan, kam mají vysokorychlostní vlaky v budoucnu zajíždět. Lidé ze severu Čech a Německa by získali luxusní spojení k letadlům na Ruzyni. Je ale fér dodat, že už stávající projekt tratě Praha-Ústí-Drážďany je zatím pouze ve fázi počátečních příprav a jeho zprovoznění lze očekávat nejdříve kolem roku 2030.

Návrh Hospodářské komory na řešení železničního spojení v Praze a jeho...

Návrh Hospodářské komory na řešení železničního spojení v Praze a jeho propojení na letiště. Modře značené jsou aktuální vize Nového spojení 2.

Proti myšlence zlepšit dopravu na letiště způsobem, s nímž se dosud nepočítalo, nejsou v tuto chvíli ani zástupci hlavního města.

„Návrh jsem viděl. Nyní čekám na výsledky jednání Ústeckého kraje a města Ústí nad Labem s Drážďany,“ říká náměstek pražské primátorky pro dopravu Petr Dolínek (ČSSD).

Přitom jde o zcela jiné plány, než s jakými aktuálně počítá Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) a právě hlavní město Praha. Jejich snaha se nyní upírá hlavně k projektování dráhy na Kladno s odbočkou na letiště, která má začínat na Masarykově nádraží v centru Prahy. A také k takzvanému Novému spojení 2, což je dvanáct a půl kilometru nových tunelů pod metropolí určených hlavně pro příměstské vlaky.

Významný rozdíl je v tom, že nový návrh kalkuluje s tím, že pod zem půjdou vysokorychlostní soupravy. Zatímco Nové spojení 2 chce do tunelů schovat příměstské spoje.

Plán dopravního experta Šípa však tvrdí, že jeho projekt i Nové spojení 2 můžou žít vedle sebe.

Favorit 30 let

Vize obsahuje také významný stavební zásah v metropoli: postavení takzvaného Pražského městského tunelu, který by propojil plánovanou podzemní stanici Opera (terminál umístěný mezi stanicí metra Můstek a vlakovou stanicí Praha hlavní nádraží – pozn. red.) s letištěm a vedl by mimo jiné přes Smíchov, Košíře a Zličín.

V druhém směru od Opery by vlaky jezdily tunelem na Florenc a stáčely se k budoucímu napojení na plánovanou vysokorychlostní trať směr Brno.

Jak dlouho by mohla trvat cesta na Letiště Václava Havla z krajských měst díky...
Návrh tunelů takzvaného Nového spojení 2, které má sloužit především příměstské...

Ani pražští radní nejsou proti tomu, aby se pracovalo na více železničních projektech zároveň. „Podle mě to nevadí, vysokorychlostní tratě fungují mimo běžná železniční spojení. Samozřejmě jde také o to, zda to je vůbec proveditelné,“ říká radní Dolínek. Pokud by projekt získal politickou podporu, musely by jeho životaschopnost prověřit územně technická studie či studie proveditelnosti.

Autor vize Emanuel Šíp odhaduje, že celkové náklady na tunel či přípojky na letiště se můžou pohybovat zhruba kolem 50 miliard korun. Zároveň však předpokládá významnou podporu z evropských fondů.

„Rychlé spojení na letiště by mohlo fungovat zároveň i s modernizovanou tratí z Masarykova nádraží na Kladno s odbočkou na letiště. Nemísili by se tak běžní cestující s lidmi, kteří z centra Prahy jedou s kufry k terminálům. Ti by za zhruba 120 korun dostali luxusní spojení letištními expresy. Jízdní doba z Opery na letiště by byla deset minut,“ plánuje Šíp.

Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky

Do mého soukromí nikomu nic není, říká moderátorka Světlana Witowská

Světlana Witowská | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Profesionálka každým coulem, ale také matka… Právě touha strávit se svým synem více času ji před časem přiměla k...

Ekonomika výrazně klesne, musíme omezit podporu byznysu, říká Rusnok

Jiří Rusnok (19. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Snaží se zachovat chladnou hlavu a Čechům slibuje, že inflace, která je nejvyšší v Evropě, výrazně klesne. Guvernér...

Dnes vidím jen urážky a hněv. S tím se těžko žije, říká Jiřina Bohdalová

Jiřina Bohdalová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nenechá se zastavit ani pandemií. Když nemohla na jaře hrát, začala Jiřina Bohdalová (89) mezi vařením a starostí o...