30. října 2012 11:52 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Železnice vyřadila z tendru levnější Skansku. Dostala pokutu 900 tisíc

Úsek železnice mezi Masarykovým nádražím a pražskou Libní | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Úsek železnice mezi Masarykovým nádražím a pražskou Libní | foto: stavbaroku.cz

BRNO Správa železniční dopravní cesty dostala od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže pokutu 900 tisíc korun. Chybovala totiž v zakázce o objemu 237 milionů korun na modernizaci tratě mezi Lysou nad Labem a Prahou – Vysočany.

Železnice chybovala tím, že z tendru neoprávněně vyloučila společnost Skanska, jejíž nabídka byla o více než čtvrtinu nižší, než nakonec realizovaná cena. Prý byla u některých objektů stavby nabídka Skansky mimořádně nízká.

ČTĚTE TAKÉ:

Po firmě chtěla železnice zdůvodnění cen. Zadavatel konkrétně požádal o rozepsání agregovaných položek v nabídce podle podrobných technických specifikací a o ověření cen dodávek u jednotlivých dodavatelů.

Společnost Skanska požadované vysvětlení předložila, byla však přesto zadavatelem vyloučena se zdůvodněním, že jednotlivé ceny nebyly podloženy patřičnými podklady.

Podle antimonopolního úřadu byl tento postup nezákonný. "Skanska požadavky zadavatele na vysvětlení mimořádně nízké nabídkové ceny splnila, neboť položky rozepsala a uvedla jednotkové ceny dodávek a montáže i ceny od dodavatelů. Zadavatel nemohl uchazeči vytýkat absenci dalších dokumentů zdůvodňujících mimořádně nízkou nabídkovou cenu, když žádné další podklady ve své žádosti nepožadoval," uvedl předseda ÚOHS Petr Rafaj. Rozhodnutí zatím nenabylo právní moci.

Ilustrační foto, Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz